Import zboża z Ukrainy do państw przyfrontowych: czy uda się osiągnąć kompromis zadowalający wszystkie strony?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Import zboża z Ukrainy do państw przyfrontowych: czy uda się osiągnąć kompromis zadowalający wszystkie strony?

06.10.2023autor: Dominika Mulak

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na przywóz do krajów przyfrontowych, w tym Polski, ukraińskiego zboża. Czy jest jeszcze szansa na wypracowanie kompromisu, biorąc pod uwagę napięcie polityczne z Ukrainą? 

Po naciskach ze strony Ukrainy 15 września Komisja Europejska zdecydowała o nie przedłużaniu embarga na import ukraińskiego zboża dla pięciu krajów przyfrontowych, w tym Polski.

– Miałem bardzo duże nadzieje na to, że embargo zostanie przedłużone. Zaskoczył mnie bardzo duży opór ze strony Ukrainy. Unia chce pomagać Ukrainie, wiedząc w jakiej jest sytuacji – toczy wojnę, została napadnięta i musi się bronić, ale sama Ukraina zrobiła błąd, w moim głębokim przekonaniu, nie zgadzając się nie przedłużenie ograniczeń w imporcie zboża – uważa komisarz Janusz Wojciechowski. 

Jak podkreśla komisarz rolny, wprowadzone 2 maja br. embargo bardzo dobrze funkcjonowało, co pokazują najświeższe dane. Tylko w sierpniu Ukraina wyeksportowała poprzez korytarze solidarnościowe, czyli terytorium czterech państw: Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii, 4 mln ton ziarna

– Ukraina ma po tegorocznych zbiorach do wyeksportowania 56 mln ton ziarna. Nie wywiezie go przez porty czarnomorskie, bo te są stale niszczone i okupowane, więc będzie musiała to zrobić drogą lądową przez kraje graniczące – zwraca uwagę komisarz Wojciechowski.

Wiemy, że KE pracuje nad alternatywnym rozwiązaniem. Jaki pomysł na osiągnięcie kompromisu ma komisarz Wojciechowski?

Zachęcam do obejrzenia wywiadu!
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Żywienie świń

Gorsza jakość paszy ze zbóż 2023: jak susza wpłynęła na zbiory?

Wysokość plonów w tym roku nie odbiegała od ubiegłorocznych, a nawet niejednokrotnie była wyższa. Pomimo to ich jakość spadła. Potwierdzają to wyniki analiz wykonane w laboratorium paszowym.

czytaj więcej

Import pszenicy, kukurydzy, słonecznika i soi będzie dozwolony tylko na podstawie specjalnej umowy. Jakie warunki stawia Rumunia?

Na początku miesiąca pojawiła się informacja o pozwoleniu na import zbóż z Ukrainy i Republiki Mołdawii do Rumunii. Będzie on jednak możliwy tylko i wyłącznie na podstawie specjalnego pozwolenia, licencji. „Nie mogę dopuścić do tego, aby na rynek rumuński trafiły produkty dotknięte chorobami, szkodnikami”.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)