Groźne w skutkach weksle in blanco
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Groźne w skutkach weksle in blanco

18.05.2020autor: adw. Mikołaj Pomin

Pytanie: Co roku podpisujemy umowę na zakup gęsi i za każdym razem podpisujemy weksel. Czy ten weksel powinien być zwracany po zapłacie przez nas całej ceny?

Odpowiedź: Weksel jest swego rodzaju papierem wartościowym stanowiącym przedmiot obrotu, który podlega wykupowi w razie ziszczenia się warunków przewidzianych przez jego wystawcę. Weksel in blanco, a więc nie wypełniony w całości może zostać wypełniony przez jego posiadacza na kwotę nawet większą niż pierwotne zobowiązanie wystawcy. Weksel w omawianym przypadku stanowić ma zapewne zabezpieczenie płatności za dostarczone gęsi.

Tego typu zabezpieczenia stosuje się raczej przy większych transakcjach, gdzie ważne są łatwość i szybkość windykacji należności. Z punktu widzenia sprzedawcy weksel jest bardzo wygodnym zabezpieczeniem, gdyż w razie niezapłacenia należności uzyskanie nakazu zapłaty, jest nie tylko łatwiejsze, ale i tańsze. Ponadto, nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla stanowi tytuł zabezpieczenia i na jego podstawie komornik może zająć dłużnikowi konto. Wreszcie, to dłużnik będzie musiał ponieść znaczne koszty sądowe, jeśli będzie chciał bronić się w sądzie przed wierzycielem. Wystawienie weksla ze względu na powyższe ułatwienia dla wierzyciela może być dla dłużnika po prostu ryzykowne. Szczególnie niebezpieczne może być przekazanie weksla in blanco osobie nieodpowiedzialnej lub mającej złe intencje.

Po wywiązaniu się ze zobowiązania wierzyciel powinien zwrócić dłużnikowi wystawione przez niego weksle lub je protokolarnie zniszczyć. Nie powinno się zdarzyć tak, że po wygaśnięciu zobowiązania weksle pozostają u wierzyciela, bowiem istnieje ryzyko, że czy to ze złej woli, czy przez pomyłkę znajdą się w niepowołanych rękach lub zostaną użyte w celu windykacji nienależnych roszczeń.

W omawianym przypadku Czytelnik powinien zażądać od swego kontrahenta zwrotu wszystkich dotychczas przekazanych weksli lub oświadczenia, że zostały zniszczone. Jeśli kontrahent odmówi, należy skierować sprawę na drogę postępowania sądowego, by uniknąć w przyszłości problemów z jakimś „zapomnianym” wekslem.

adw. Mikołaj Pomin
autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Dom na gminnej działce

Pytanie: Obok mojego domu biegnie polna droga należąca do gminy. Podczas ostatnich pomiarów geodezyjnych okazało się, że mój dom wybudowany w latach 60. stoi częściowo na działce gminy. W jaki sposób uregulować własność tego fragmentu ziemi pod domem?

czytaj więcej
Aktualności

Zwrot akcyzy za paliwo dla dzierżawcy

Pytanie: Prowadzimy z żoną dwa gospodarstwa rolne z osobnymi numerami. Żona jest na VAT, kupuje paliwo rolnicze i w związku z tym uzyskuje zwrot akcyzy. Mamy w dzierżawie 10 ha, ale umowa zawarta jest przeze mnie z właścicielem. Czy żona może wystąpić o zwrot akcyzy na paliwo za te dzierżawione ziemi mimo, że umowa dzierżawy jest na mnie?

czytaj więcej
Aktualności

Warunki zabudowy a nowy plan

Pytanie: Wystąpiłem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, gdyż zamierzam wybudować dom mieszkalny z osobnym garażem. Ostatnio otrzymałem pismo, że w związku z uchwalanym planem gmina zawiesiła postępowanie w mojej sprawie. Czy słusznie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)