GIW – zasady kwarantanny w gospodarstwie ustala GIS
r e k l a m a
Partnerzy portalu

GIW – zasady kwarantanny w gospodarstwie ustala GIS

26.03.2020autor: Dorota Kolasińska

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o zmianie treści związanych z kwarantanną osób zajmujących się zwierzętami gospodarskimi. Zasady ustala GIS indywidualnie.

Główny Inspektorat Weterynarii zaktualizował informacje na temat osób zajmujących się zwierzętami, będących na kwarantannie. 

W obecnej sytuacji epidemiologicznej zasady kwarantanny osób określają służby sanitarne. Nakazy wydawane przez Inspekcję Sanitarną mają pierwszeństwo, nad informacjami udzielanymi przez inne służby. Główny Lekarz Weterynarii nie jest informowany o tym w jaki sposób przebiega kwarantanna w poszczególnych przypadkach, a więc jego wytyczne mają charakter ogólny.

– Sprawą oczywistą jest, że zwierzęta nie mogą zostać bez opieki. Jeżeli więc osoby będące na kwarantannie, zgodnie z nakazami Inspekcji Sanitarnej nie mogą opuszczać domu i zajmować się zwierzętami w obejściu, powinny zgłosić to do urzędu gminy. Urząd gminy będzie musiał znaleźć rozwiązanie w zależności od okoliczności, tj. albo skierować do gospodarstwa osoby, które będą mogły opiekować się zwierzętami, albo znaleźć miejsce, w które będzie można przenieść zwierzęta – informuje GIW. 

r e k l a m a
Jeśli odbywasz kwarantannę w domu to oznacza, że jesteś zdrowy, a miałeś kontakt z osobą chorą lub właśnie wróciłeś z zagranicy.

Bezwzględnie stosuj się do poniższych zaleceń przez okres 14 dni:

  • Nie opuszczaj terenu swojego gospodarstwa, możesz zajmować się inwentarzem na jego terenie. Według dostępnej wiedzy choroba nie przenosi się z człowieka na zwierzęta gospodarskie oraz zwierzęta domowe - psy i koty.
  • Nie wychodź do sklepu.
  • Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu.
  • Jeśli mieszkasz z rodziną w miarę możliwości ogranicz z nimi kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący min. 2 metry.
  • Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
  • Jeśli masz możliwość korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy, jeśli nie masz takiej możliwości po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.
  • Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
  • Zachowaj zasady higieny.
  • Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.
  • Mierz temperaturę ciała min. 2 razy dziennie i zapisuj wyniki pomiarów.
  • W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny najbliższego szpitala, unikając transportu publicznego (jeśli to możliwe swoim samochodem).
  • Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do ciebie pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  • W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji - mogą ciebie odwiedzić w czasie kwarantanny.
  • Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna w wysokości 5000 zł.
  • W przypadku potrzeby kontaktu z lekarzem skorzystaj z teleporady (dzwoń do swojego lekarza poradni zdrowia).


wetgiw.gov.pl
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Koronawirus obnaży konflikt interesów?

Instytucje działają szybko, czasem chaotycznie, ale ich ostateczne decyzje bywają dobre dla rolników. Przy okazji na światło dzienne wyjdzie zwykła prywata przy konflikcie interesów. Ot, pazerność…

czytaj więcej

Paliwo staniało, a będzie jeszcze tańsze!

Ceny paliw na stacjach benzynowych już dawno nie były tak niskie, a wiele wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach jeszcze się obniżą. Jedną z przyczyn obecnej sytuacji na stacjach jest koronawirus, a dalszy spadek cen jest nieunikniony – informuje Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

czytaj więcej
Aktualności

Na granicach problemy. Jakie kroki podjąć w sektorze warzywno – owocowym w związku z koronawirusem?

Dokonano przeglądu sytuacji w Europie i na świecie, w celu znalezienia odpowiedzi na pytania o to jak działać w branży owocowo-warzywnej w czasach pandemii.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)