Gigantyczny korek na przejściu granicznym w Medyce. Jaka przyczyna?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Gigantyczny korek na przejściu granicznym w Medyce. Jaka przyczyna?

15.08.2022

Lawety, TIRy z produktami rolnymi, samochody transportujące ciecze m.in. paliwo czy inne substancje, stoją w kolejkach od tygodnia, w oczekiwaniu na wjazd do krajów Unii Europejskiej. Najwięcej samochodów chce dostać się do Polski. Dlaczego tak długo trzeba czekać?

Większość samochodów ciężarowych, które utknęły przed Szeginiami, mają rejestrację ukraińską. Nie brakuje także ciężarówek z polskimi rejestracjami, które przywiozły na Ukrainę pomoc humanitarną, a kierowcy chcą wrócić do kraju. Korek w Medyce ma 23 km. 

Oburzeni kierowcy TIRów nawet próbowali na krótki czas zablokować trasę międzynarodową, ale bez skutku.

Główną przyczyną utworzenia się tak dużych korków na granicy w Medyce są zamknięte porty morskie z powodu agresji rosyjskiej, zniszczone przez wojska rosyjskie ukraińskie rafinerie naftowe oraz zwiększony popyt na niektóre rodzaje produktów ze strony Ukrainy.

Z powodu wojny i zniszczeń infrastruktury produkcyjnej najbardziej brakuje materiałów budowlanych, części zamiennych do sprzętu AGD, a nawet tak podstawowych produktów jak sól.

Kto w Medyce czeka najkrócej?

Zachodni Regionalny Zarząd ukraińskiej Straży Granicznej odprawia bez kolejki towary, które szybko psujące się oraz samochody przewożąc paliwo do krajów UE.

Znacznie lepiej wygląda sytuacja z wjazdem samochodów osobowych. 12 sierpnia na wjazd na Ukrainę kierowcy czekali około godziny. Na wyjazd w zależności od przejścia granicznego z Polską – od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

 

Piotr Sztejer

Fot. Sztejer

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Ukraińska kukurydza pojedzie do Hiszpanii przez Polskę

Hiszpańskie Ministerstwo Transportu, Mobilności i Spraw Miejskich uruchomiło pilotażowy projekt transportu zboża koleją z Ukrainy do Hiszpanii jako alternatywną lub dodatkową trasę do tradycyjnej trasy morskiej.  

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ukraina straci w te żniwa co najmniej 20% plonów z upraw ozimych

Całkowita utrata zbiorów upraw ozimych na Ukrainie osiągnie co najmniej 20%. Świadczą o tym badania satelitarne zespołu ekspertów krajowych i międzynarodowych, informuje Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej. Resort szacuje, że Ukraina straci ponad 4 mln ton zboża.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ podpisały porozumienie w sprawie eksportu zbóż!

Po pięciu miesiącach od rosyjskiej inwazji Ukraińcy będą mogli wyeksportować swoje zboże tradycyjną trasą – przez Morze Czarne. Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ podpisali dzisiaj umowę w sprawie eksportu zboża z ukraińskich portów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)