Gdzie i jak oddać puste opakowania po środkach ochrony?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Gdzie i jak oddać puste opakowania po środkach ochrony?

20.09.2023autor: Patrycja Bernat

System PSOR funkcjonuje już od 2004 roku, a zgodnie z polskim prawem użytkownicy ŚOR są zobowiązani do zwrotu opakowań, a punkty sprzedaży do nieodpłatnego ich przyjęcia. Gdzie i jak oddać puste opakowania po środkach ochrony?

System PSOR, dawniej znany jako System Odbioru i Unieszkodliwiania Opakowań po Środkach Ochrony Roślin, jest inicjatywą producentów i importerów śor. Jest to bezpieczna forma unieszkodliwiania, sklasyfikowanych jako niebezpiecznych opakowań po śor.

O czym musimy pamiętać, oddając opakowania po środkach ochrony roślin?

Opakowań po środkach ochrony roślin, pod żadnym pozorem, nie wolno wyrzucać do pojemników na odpady komunalne, oraz nie wolno ich palić ani wykorzystywać ponownie do przechowywania innych substancji.

Etap pierwszy:
  • Opakowania po środkach ochrony roślin powinny zostać opróżnione;
  • Następnie należy je przepłukać trzykrotnie;
  • Powstałe popłuczyny wykorzystać do oprysku;
  • Popłuczyny nie mogą zostać wylane do kanalizacji.


Etap drugi:
Tak przygotowane opakowanie, może zostać oddane w punkcie sprzedaży. W punkcie tym wyznaczone osoby przyjmują od nas opakowania bezpłatnie, spisują protokół, w którym zaznaczają ich ilość i wielkość. Przykładowo 3 butelki jedno litrowe, 2 butelki po 250 ml. Jedna kopia zostaje w punkcie, druga trafia do osoby oddającej opakowania.



Kartę można pobrać tutaj: https://systempsor.pl/wp-content/uploads/2017/03/karta.png
Etap trzeci:
Opakowania przekazane w punkcie sprzedaży, zostaną następnie przez nich przekazane firmie zajmującej się ich utylizacją.
Pamiętajmy, że puste opakowania możemy oddać w każdym punkcie, nie tylko w tym, w którym dokonaliśmy zakupu. Nie mamy obowiązku okazywania paragonu ani faktury.

Mapa punktów odbioru opakowań



Bernat Patrycja
Źródło: systempsor
Fot: systempsor/Sierszeńska
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Zakazane pestycydy – luki prawne i sprzedaż do krajów trzecich

Unia Europejska ma najbardziej rygorystyczne przepisy dotyczące pestycydów. Mimo to, środki wycofane i zakazane w UE w dalszym ciągu są produkowane i eksportowane do innych państw.

czytaj więcej
Aktualności

Skradziono środki ochrony roślin z gospodarstwa za blisko 140 tys. zł!

Złodzieje ukradli środki ochrony roślin o wartości prawie 140 tysięcy złotych z magazynu firmy rolniczej. Nie jest to jednak odosobniona sprawa, w czerwcu tego roku udało się w Niemczech złapać gang, który trudnił się w tego typu kradzieżach.

czytaj więcej
Zboża

Niechemiczna ochrona jęczmienia ozimego przed szkodnikami

W jęczmieniu ozimym najgroźniejsze są mszyce, które mogą przenosić wirusa żółtej karłowatości. Niestety – chemicznie się ich z plantacji nie pozbędziemy. Oznacza to, że tegoroczne 356 tys. ha jęczmienia ozimego (wg ARiMR) pozostaje bez legalnej ochrony przed szkodnikami.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)