Francja: mniej kukurydzy i buraków cukrowych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Francja: mniej kukurydzy i buraków cukrowych

17.05.2021autor: Dominika Mulak

Jak wynika z najnowszych danych, francuscy rolnicy wyraźnie ograniczyli powierzchnię uprawy kukurydzy i buraków cukrowych.

Jak wynika, z najnowszych szacunków służby statystycznej francuskiego Ministerstwa Rolnictwa (Agreste), obszar uprawy kukurydzy na ziarno w 2021 roku został zmniejszony o 10,1% do około 1,52 mln hektarów w porównaniu z rokiem poprzednim. W porównaniu ze średnią z lat 2016-2020 tegoroczna powierzchnia upraw wzrosła jednak o 1,2%.

Francuscy rolnicy ograniczyli również uprawę buraków cukrowych. Agreste szacuje obecnie ich obszar na 396 tys. ha, co w porównaniu z rokiem 2020 oznacza spadek o 5,9% a w stosunku do średniej długoterminowej spadek aż o 12,8%. Zdaniem analityków, uprawy w kwietniu bardzo ucierpiały na skutek mrozów. Ponieważ jednak znaczna część dotkniętych obszarów została ponownie obsiana, nie można było jeszcze ocenić wpływu na całą powierzchnię buraków.

Uprawa pozostałych zbóż jarych również uległa znacznemu ograniczeniu. Według Agreste, powierzchnia uprawy jęczmienia jarego została zmniejszona o 25,4% do 593 tys. hektarów. Wiosenny siew pszenicy zwyczajnej i durum został ograniczony odpowiednio o 56,2% i 46,8% do 18 tys. ha każdy.
Zmniejszono również powierzchnię zasiewów ziemniaków i słonecznika. W przypadku ziemniaków, statystycy spodziewają się obecnie spadku o 4,2% do 152 tys. ha. Według ostatnich szacunków słonecznik zasiano na powierzchni 666 tys. ha, co w porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza spadek o 14,4%. Również szacunki dotyczące powierzchni rzepaku zostały nieznacznie skorygowane w dół - obecnie statystycy szacują 989 tys. ha, czyli o 11,2% mniej niż w ubiegłym roku.

Źródło: AgE
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uprawa kukurydzy w założeniach Zielonego Ładu. Jak to może wyglądać w praktyce?

Jedna odmiana kukurydzy, trzy systemy uprawy, osiemnaście poletek, a na każdym inna technologia. Tak w skrócie prezentuje się wspólny projekt Agrii i Agro Masz "Uprawa kukurydzy w oparciu o założenia Zielonego Ładu". Wszystko po to, aby maksymalnie wykorzystać potencjał glebowy przy jednoczesnej minimalizacji nakładów.

czytaj więcej

Rolnik ma zlikwidować stado krów, żeby powstała ścieżka rowerowa?

Tomasz Jasiński ze wsi Srebrniki w gminie Kowalewo Pomorskie produkuje mleko. Na jego działce liczącej 0,7 ha stoi dom mieszkalny, obora, składowana jest pasza dla bydła oraz trzymane są maszyny rolnicze. Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski w Toruniu chciał jeszcze zmieścić tam trasę rowerową. Jeśli powstałaby zgodnie z projektem budowlanym, mogłaby doprowadzić nawet do upadku gospodarstwa.

czytaj więcej

Jak należy dokarmiać i stymulować kukurydzę?

Produktów dolistnych i biostymulujących na rynku jest bardzo dużo, dlatego chcąc wybrać ten odpowiedni dla naszej uprawy musimy wiedzieć, jaki jest cel tego zabiegu, bo tylko wtedy dobierzemy właściwy oprysk.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)