Dostawy żywności zapewnione tylko do wiosny? Niepokojące wieści z rynku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dostawy żywności zapewnione tylko do wiosny? Niepokojące wieści z rynku

25.10.2022autor: Dominika Mulak

Wyjątkowo deficytowe i drogie nawozy azotowe, ale także utrzymujące się wysokie ceny energii, mogą doprowadzić do załamania produkcji w 2023 roku - uważa prezes DBV Joachim Rukwied.

W ostatnich miesiącach kryzys żywnościowy stał się zjawiskiem globalnym, dotykając głównie kraje rozwijające się poprzez tymczasową utratę Ukrainy jako eksportera i wysokie ceny rynkowe. Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV) ostrzega, że również w Niemczech w nadchodzącym roku może dojść do spadku dostaw żywności. Powodem tego jest niepewna sytuacja w zakresie energii i nawozów.

- Dostawy żywności są zagwarantowane tylko do pierwszego kwartału przyszłego roku - powiedział w miniony weekend prezes DBV Joachim Rukwied. Według niego w żadnym wypadku nie jest zagwarantowane, że w 2023 roku w Niemczech będzie można wyprodukować wystarczającą ilość żywności. Zależałoby to od tego, czy do tego czasu będzie dostępna wystarczająca ilość energii i nawozów azotowych.

Bez azotu plony pszenicy o 40% niższe

- Bez dostępnych i niedrogich nawozów azotowych spodziewany jest spadek plonów pszenicy nawet o 40% - zaznaczył Rukwied. W tym kontekście prezes stowarzyszenia odniósł się do sytuacji żywnościowej, która od dłuższego czasu jest napięta na całym świecie. Gdyby produkcja w Niemczech znacznie spadła bez nawozów czy energii, żywność trzeba by było kupować na rynku światowym. Rukwied podkreślił jednak, że nikt nie chce dopuścić do takiej sytuacji, bowiem odbyłoby się to kosztem krajów najbiedniejszych. 

Oprac. na podstawie www.topagrar.com
Fot. Sierszeńska
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Pozycja UE słabnie? Brazylia eksportuje coraz więcej jaj i mięsa

Brazylia eksportuje rekordowe ilości produktów odzwierzęcych, a prognozy wskazują, że powiększy sprzedaż w 2023 r. Wykorzystując problemy UE jako producenta rolno-spożywczego, Brazylijczycy wysyłają w świat coraz więcej jaj i mięsa.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)