Czy po zmianach w ustawie wiatrakowej prąd będzie tańszy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy po zmianach w ustawie wiatrakowej prąd będzie tańszy?

19.12.2022autor: Karol Pomeranek

Specjalną autopoprawkę w sprawie ustawy wiatrakowej przyjęła Rada Ministrów. Jakie zmiany zostały wprowadzone? 

10% mocy zainstalowanej na rzecz mieszkańców gminy

Jak poinformowała w mediach społecznościowych Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, rząd przyjął właśnie autopoprawkę w sprawie ustawy wiatrakowej, w myśl której inwestor elektrowni wiatrowej będzie udostępniał co najmniej 10% mocy zainstalowanej na rzecz mieszkańców gminy w formule prosumenta wirtualnego 

– To wyraźna korzyść dla lokalnych społeczności i szansa na tańszą energię elektryczną – podkreśliła.
r e k l a m a

Ustawa wiatrakowa była jednym z kamieni miliowych

Wspomniana ustawa wiatrakowa – jak przypomina portal Businessinsider – jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, by z kolei uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, w myśl nowelizacji, to lokalne społeczności będą mogły podejmować decyzje o zasadach lokalizowania nowych instalacji, mając zagwarantowane pełne bezpieczeństwo eksploatacji tej infrastruktury, a inwestorzy – co zminimalizować ma oddziaływanie na środowisko – zobligowani będą do stosowania najnowocześniejszych technologii

Ponadto elektrownie takie powstawać mają li tylko w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, a zasada 10H (zakaz stawiania instalacji w promieniu nie mniejszym od dziesięciokrotnej wysokości wiatraka od zabudowań) przestaje obowiązywać. 

Wspomniany zaś przez minister Moskwę termin „prosumenta wirtualnego” to nic innego jak producent/konsument, który wytwarza energię poza miejscem, w którym ją zużywa.
źródło: PAP
fot.: Pixabay
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ardanowski nie zagłosuje za ustawą o energii z wiatraków. Dlaczego?

Sejm pracuje nad wprowadzeniem zmian w ustawie wiatrakowej. Głównym tematem podejmowanych dyskusji są kwestie związane z umożliwieniem firmom wiatrakowym budowania kolejnych farm. Poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski nie godzi się na wprowadzenie tak drastycznych zmian, powodem ma być umowa społeczna zawarta w 2016 r. 

czytaj więcej
Fotowoltaika i biogaz

Energia odnawialna na wsi. Jak zwiększyć wydajność OZE w gospodarstwie?

Jeśli rewolucja energetyczna, czyli uniezależnienie od paliw kopalnych ma się powieść, konieczna jest szybka ekspansja energii odnawialnej na terenach wiejskich. Eksperci wskazują, że w poprawie wydajności instalacji OZE kluczową rolę odegrają systemy sztucznej inteligencji.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

TAURON ma już 200 turbin wiatrowych

  Energetyka wiatrowa, jako jedno z alternatywnych źródeł energii, stanowi ekologiczną alternatywę dla paliw kopalnych i umożliwia zwiększenie niezależności energetycznej państw, ograniczając import paliw kopalnych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)