Czy to koniec z kredytami dla rolnictwa? Nowe przepisy budzą liczne obawy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy to koniec z kredytami dla rolnictwa? Nowe przepisy budzą liczne obawy

30.12.2021autor: Aneta Lewandowska

Nowelizacja ustawy Kodeks Postępowania Cywilnego zamknie drogi finansowania rolniczego - ostrzegają bankowcy, oceniając nowe przepisy jako „tragiczną w skutkach pomyłkę”. Czy od 10 stycznia 2022 roku rolnicy stracą możliwości finansowania? Tego samego obawia się rolniczy samorząd i przedstawiciele rolniczych związków branżowych.

Interwencje i ostrzeżenia specjalistów z zakresu prawa nie pomogły i rolnicy od nowego roku staną przed poważnym problemem – możliwym brakiem finansowania. A to za sprawą nowelizacji ustawy Kodeks Postępowania Cywilnego, która zamknie rolnikom kurek z kredytami. Związek Banków Polskich na zorganizowanym pod koniec grudnia spotkaniu wyraził się jasno: nowelizacja ustawy jest tragiczną w skutkach pomyłką.

Na spotkaniu pojawili się nie tylko przedstawiciele banków, central bankowych, firm leasingowych, ale i przedstawiciele rolników: Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wielkopolskiej IR, Podlaskiej IR, Lubelskiej IR, Warmińsko-Mazurskiej IR, Krajowego Związku Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych i Krajowej Rady Drobiarskiej.

Niemożliwe udzielenie kredytu

Jak zwrócili uwagę bankowcy, z uwagi na przepisy dotyczące zabezpieczeń wymaganych przy kredytowaniu rolników, po 10 stycznia (kiedy nowelizacja wejdzie w życie) udzielenie im kredytów będzie praktycznie niemożliwe. Nowelizacja wpłynie również na już udzielone pożyczki.

Problem dotyczy 300 000 gospodarstw rolnych, które w tym momencie korzystają z różnego rodzaju instrumentów finansowych. Jako efekt nowelizacji, już teraz udzielone kredyty stają się niezabezpieczone, a ucierpią na tym najbardziej małe i średnie gospodarstwa.

Immunitet egzekucyjny dla rolników pogłębi nasilające się już negatywne trendy dostępu do finansowania. A przedstawiciele organizacji rolniczych zaznaczyli dodatkowo, że w 2022 r. potrzeby kredytowe będą jeszcze większe ze względu na wzrost kosztów produkcji.

Podczas spotkania poruszono też temat restrukturyzacji zadłużenia, co do której istnieje ustawa, jednak obecnie martwa.

r e k l a m a

Bez poręczenia, bez gwarancji

Przed wprowadzoną zmianą ustawy rolnik miał do dyspozycji zabezpieczenia w postaci poręczenia, gwarancji, osobistego majątku, w tym budynki, grunty, budynki magazynowe, składowe oraz ruchomości.

W tej chwili do zabezpieczeń należą:

  • Budynki i budowle o ile nie ma to związku z prowadzoną działalnością,

  • Ruchomości, o ile nie ma to związku z działalnością rolniczą,

  • Poręczenia nie będą aktywne, jeśli zdolność kredytowa poręczyciela jest słaba,

  • Gwarancje – poprzez wzrost ryzyka zmiana może trwale ograniczyć ich rozwój w sektorze rolniczym.

W efekcie, jak zaznaczają bankowcy, pojawi się szereg problemów dla rolników i banków:

  • Zamknięcie finansowania rolnictwa,

  • Duże problemy banków spółdzielczych,

  • Wykluczenie finansowe rolnika,

  • Zaburzenie współpracy rolników z partnerami, np. dostawcami materiału siewnego, nawozów, śor, maszyn itp.

Apel do rządu

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że ze względu na fundamentalne znaczenie finansowania dla rozwoju rolnictwa konieczna jest wspólna interwencja. Dlatego prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski zaproponował podczas spotkania, aby wystąpić ze wspólnym apelem do parlamentarzystów o podjęcie pilnych działań legislacyjnych, które pomogą w zaistniałej sytuacji. Zdaniem zarówno przedstawicieli rolników, jak i bankowców zmiana tych przepisów jest we wspólnym interesie.

Zwrócono uwagę, że to sprawa niecierpiąca zwłoki – możliwe, że szybkie działanie rządu może jeszcze zablokować nowe przepisy.

oprac. al na podst. WIR
fot. Sierszeńska

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zasady egzekucji komorniczej: immunitet dla rolników?

Sejm uchwalił nowelizację kodeksu postępowania cywilnego określając, jakie zwierzęta i przedmioty należące do rolnika nie podlegają egzekucji komorniczej. Przeciwko zapisom protestują komornicy, ostrzegając przed niepokojącymi konsekwencjami.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)