Czy będą konsultacje ws. nowej "Piątki"? Telus: nie wiadomo
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy będą konsultacje ws. nowej "Piątki"? Telus: nie wiadomo

27.11.2020autor: Kamila Szałaj

Brak wysłuchania publicznego przy poprzedniej „Piątce dla zwierząt” był błędem - ocenił wczoraj wieczorem w RMF FM Robert Telus, poseł PiS i przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa. Zaznaczył jednak, że nie wiadomo, czy odbędą się konsultacje przy tworzeniu nowego projektu ustawy i jaka ścieżka legislacyjna zostanie obrana.

"Piątka dla zwierząt", mimo że jej pierwotna wersja nie będzie procedowana, wciąż budzi wiele kontrowersji. W resorcie rolnictwa trwają prace nad nowymi przepisami w tym zakresie, ale nadal nie znamy głównych założeń dotyczących ograniczenia uboju rytualnego bydła i zakazu hodowli zwierząt na futra.  

We wczorajszej „Popołudniowej Rozmowie” w RMF FM Robert Telus, poseł PiS i przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, który głosował za „Piątką dla zwierząt”, przyznał, że w tej chwili trwają przygotowania najważniejszych zapisów i zaangażowany jest w nie również minister Grzegorz Puda. 

- Minister rolnictwa i pracownicy ministerstwa przygotowują zręby tej ustawy – powiedział polityk.

Projekt poselski czy rządowy?


Telus zaznaczył jednocześnie, że choć nad ustawą pracuje minister, to nie wiadomo, jaka ścieżka legislacyjna zostanie obrana. A to ważna kwestia, bo projekt rządowy daje możliwości szerokich konsultacji, a poselski już nie.

- Którą drogową pójdzie, nie wiadomo. Bo wybór drogi legislacyjnej do projektu jest jeszcze przed nami. To jeszcze nie jest zdecydowane – powiedział Telus.
r e k l a m a

Czy będą konsultacje ws. nowej „Piątki”?


Prowadzący rozmowę dziennikarz Marcin Zaborski zauważył, że przygotowanie projektu ustawy przez rząd, a wrzucenie go do Sejmu za sprawą posłów, wygląda na sztuczkę, która pozwoli ominąć konsultacje nad tą ustawą. 

- Tak się pracuje nad ustawami, że wybiera się drogę ustawy. Ona może być przedłożona przez posłów, może być przedłożona przez rząd. Może być też projektem obywatelskim, przecież jest kilka dróg legislacyjnych ustawy (…). Konsultacje można prowadzić przez rząd, to można prowadzić i tutaj [w przypadku projektu poselskiego – przyp. red.] z organizacjami. Ale również konsultacje można prowadzić w komisji sejmowej, można zrobić wysłuchanie publiczne – odpowiedział wymijająco przewodniczący Telus.

Przyznał jednak, że projekty takie jak „Piątka” muszą być konsultowane, a brak wysłuchania publicznego przy poprzedniej wersji ustawy był błędem. Mimo to na pytanie, czy odbędą się konsultacje przy tworzeniu nowych przepisów odpowiedział, że tego nie wie. 
 
- Nie wiem, czy będzie wysłuchanie. Jaką drogą, jakie konsultacje, jak pójdą – dzisiaj nie wiem – powiedział poseł. 

ksz, oprac. na podst. rozmowy w RMF FM, fot. Sejm RP
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Prezydent Andrzej Duda wreszcie zabrał głos w sprawie „Piątki dla zwierząt”

Podczas rolniczych protestów, które przetoczyły się przez Polskę we wrześniu i w październiku Prezydent Andrzej Duda raczej unikał jednoznacznych deklaracji w sprawie tego, czy podpisze ustawę „Piątkę dla zwierząt” czy też nie. Spotykał się z przedstawicielami rolników i bardziej wskazywał na ograniczone możliwości, które ma w tym zakresie. Wczoraj podczas wirtualnego spotkanie w ramach Klubów Gazety Polskiej Andrzej Duda przedstawił swojej stanowisko wobec tej kontrowersyjnej dla rolników ustawy.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)