Co najczęściej sprzedają rolnicy w ramach RHD? Ponad 12,7 tys. podmiotów!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co najczęściej sprzedają rolnicy w ramach RHD? Ponad 12,7 tys. podmiotów!

12.06.2021autor: Dorota Kolasińska

Rolniczy Handel Detaliczny w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie, również w przypadku produktów takich jak owoce, warzywa, przetwory czy wypieki. Handel detaliczny rośnie w siłę, co oznacza, że jest zbyt na produkty, a ta gałąź będzie prężnie działać. Obecnie na rynku jest 12 786 wszystkich podmiotów RHD! 

Wszyscy zadowoleni – konsumenci, bo mają produkty wprost z gospodarstwa, bez pośredników i pewny produkt, a rolnicy, bo marża zostaje w ich kieszeni. Rolniczy Handel Detaliczny idealnie wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu w szczególności skracania łańcucha dostaw. Tylko tak dalej! 

RHD pod kontrolą Głównej Inspekcji Weterynaryjnej

Z danych GIW wynika, że do 28 maja 2021 roku, w ramach rolniczego handlu detalicznego działalność pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej tj. zajmujących się sprzedażą produktów pochodzenia zwierzęcego lub żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego (żywność złożona) prowadzi 11.262 podmiotów. Najwięcej działalności prowadzonych jest w odniesieniu do produktów pszczelich nieprzetworzonych (blisko 8.000 podmiotów), jaj od drobiu (ponad 2.200 podmiotów), produktów mlecznych (ponad 800 podmiotów), mleka surowego (ponad 700 podmiotów), produktów mięsnych (ponad 700 podmiotów) czy świeżego mięsa zwierząt kopytnych i surowych wyrobów mięsnych oraz mięsa mielonego (ponad 600 podmiotów).

r e k l a m a
Ponadto mamy w Polsce już 4 rzeźnie rolnicze. 

RHD pod kontrolą Głównej Inspekcji Sanitarnej

Oprócz produktów pochodzenia zwierzęcego rolnicy przecież sprzedają także owoce, warzywa, zboża, przetwory i wypieki. Według danych podanych przez rzecznika prasowego GIS na rynku do dnia 31.12.2020 r. zarejestrowano 1524 podmioty zajmujące się taką sprzedażą. 
– Z roku na rok wzrasta liczba podmiotów prowadzących ten rodzaj działalności – w 2019 r. zarejestrowanych było 1129 podmiotów, w roku 2020 – 1524 podmioty – wzrost o 395 podmiotów – komentuje dane GIS. 

Czytaj dalej na kolejnej stronie...

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Jakie będą ułatwienia w rolniczym handlu detalicznym? Znamy szczegóły projektu

Będą ułatwienia w rolniczym handlu detalicznym. Ministerstwo rolnictwa proponuje zwiększenie obszaru, na którym może być wprowadzana na rynek żywność wyprodukowana przez rolników w ramach RHD oraz ułatwienia podatkowe. 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Jacek Zarzecki przewodniczącym FPMW

Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego będzie piastował stanowisko przewodniczącego Funduszu Promocji Mięsa Wołowego. Gratulujemy i pytamy, co będzie miał z tego polski hodowca bydła...  

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

RHD: podatek cukrowy od soków

Pytanie Czytelnika: Jestem podatnikiem czynnym i prowadzę RHD w zakresie produkcji sałatek. Chciałbym uruchomić produkcję soków słodzonych. W jakich przypadkach będę objęty podatkiem cukrowym? Jak wpisywać podatek cukrowy do faktury VAT?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)