Co najczęściej sprzedają rolnicy w ramach RHD? Ponad 12,7 tys. podmiotów!
Rolniczy Handel Detaliczny w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie, również w przypadku produktów takich jak owoce, warzywa, przetwory czy wypieki. Handel detaliczny rośnie w siłę, co oznacza, że jest zbyt na produkty, a ta gałąź będzie prężnie działać. Obecnie na rynku jest 12 786 wszystkich podmiotów RHD!
RHD pod kontrolą Głównej Inspekcji Weterynaryjnej
Z danych GIW wynika, że do 28 maja 2021 roku, w ramach rolniczego handlu detalicznego działalność pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej tj. zajmujących się sprzedażą produktów pochodzenia zwierzęcego lub żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego (żywność złożona) prowadzi 11.262 podmiotów. Najwięcej działalności prowadzonych jest w odniesieniu do produktów pszczelich nieprzetworzonych (blisko 8.000 podmiotów), jaj od drobiu (ponad 2.200 podmiotów), produktów mlecznych (ponad 800 podmiotów), mleka surowego (ponad 700 podmiotów), produktów mięsnych (ponad 700 podmiotów) czy świeżego mięsa zwierząt kopytnych i surowych wyrobów mięsnych oraz mięsa mielonego (ponad 600 podmiotów).
RHD pod kontrolą Głównej Inspekcji Sanitarnej
Oprócz produktów pochodzenia zwierzęcego rolnicy przecież sprzedają także owoce, warzywa, zboża, przetwory i wypieki. Według danych podanych przez rzecznika prasowego GIS na rynku do dnia 31.12.2020 r. zarejestrowano 1524 podmioty zajmujące się taką sprzedażą.
– Z roku na rok wzrasta liczba podmiotów prowadzących ten rodzaj działalności – w 2019 r. zarejestrowanych było 1129 podmiotów, w roku 2020 – 1524 podmioty – wzrost o 395 podmiotów – komentuje dane GIS.
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy