Białoruś: Spadek tempa produkcji rolnej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Białoruś: Spadek tempa produkcji rolnej

20.07.2022autor: Maryia Khamiuk

Recesja w białoruskim rolnictwie, która zaczęła się jeszcze w ubiegłym roku, nabiera tempa. W pierwszej połowie tego roku agencja Belstat tempo spadku produkcji rolnej szacuje na 3%. 

W pierwszym półroczu 2022 roku białoruskie rolnictwo wygenerowało przychód na poziomie 9 mld białoruskich rubli, czyli około 16 mld zł. Czyli o 3% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Duże spadki w produkcji

Sama produkcja rolna państwowych gospodarstw, które dominują w produkcji krajowej, we wspomnianym okresie wyniosła 8,8 mld BYN, dokładnie 2,8% mniej niż rok temu. Według stanu na 1 lipca, w zrzeszeniach tych znajduje się 4,1 mln sztuk bydła (o 1,8% mniej niż przed rokiem), w tym 1,4 mln szt. Krów (spadek o 1,7%). Liczba świń wyniosła natomiast 2,3 mln szt. (mniej o 8,4%). 

W gospodarstwach rolnych wyhodowano tymczasem 806 tys. ton żywca i drobiu, o 1,7% mniej niż w 2021 roku.

Wyprodukowano podobną ilość mleka, a liczba wyprodukowanych jaj spadła do 1,7 mld sztuk (mniej o 1,8%).

Według danych Belstat, w gospodarstwach rolnych na pierwszy dzień lipca zebrano 2,3 mln ton pasz, czyli 0,5 tony na sztukę przeliczeniową bydła. Ów wskaźnik także spadł w porównaniu z 2021 rokiem. Aż o 9,6 pp.

Inflacja i rolnictwo

Eksperci nie mają wątpliwości – spadek produkcji w białoruskim rolnictwie ma bardzo negatywny wpływ na tamtejszą gospodarkę. Poza dwucyfrową inflacją, to główna przyczyna spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego u naszego wschodniego sąsiada.

W sierpniu 2021 roku wyniosło one 1-1,5%, czyli było ponad dwukrotnie mniejsze niż miesiąc wcześniej (3 %). Tymczasem według danych Belstat, produkcja rolnicza w styczniu-sierpniu 2021 roku spadła o 4,6% porównując z rokiem poprzednim.

Fot. Pixabay

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Jak wygląda nasz handel z Ukrainą, Federacją Rosyjską i Białorusią?

Import żywności z Ukrainy do Polski przez pierwsze 5 miesięcy tego roku wzrósł 2,5 krotnie. Podobnie jest z Białorusią. Import rośnie a eksport załamał się i jest o prawie połowę mniejsze niż rok wcześniej. Wojna na Ukrainie odciska swoje piętno na wymianie handlowej ze Wschodem. 

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Białoruś szuka sposobu na wznowienie dostaw nawozów potasowych do Brazylii

Białoruś omawia wznowienie dostaw potasu do Brazylii - mówił ambasador Białorusi w Brazylii Siergiej Łukaszewicz w wywiadzie dla brazylijskiej gazety Correio Braziliense. 

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Czy zboża z Ukrainy przejadą przez Białoruś?

Białoruś dostaje drugą szansę, ale czy ją wykorzysta? Transport zboża w zamian za uzyskane pieniądze z uwolnionego eksportu nawozów potasowych, to tylko część dylematu Łukaszenki.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)