Będzie wsparcie dla producentów chmielu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Będzie wsparcie dla producentów chmielu?

08.02.2021autor: Kamila Szałaj

Czy producenci chmielu otrzymają wsparcie w związku z pandemią? Minister rolnictwa nie wyklucza takiej możliwości. Na razie analizuje ten rynek i wystąpił do UOKiK o zbadanie sytuacji w branży piwowarskiej. 

Pandemia kładzie się cieniem na wiele sektorów rolniczych. Cierpią m.in. producenci surowców dla branży piwowarskiej. W 2020 roku spadła sprzedaż piwa, a wraz z nią ceny chmielu. W grudniu 2020 r. stawki za szyszki chmielu aromatycznego oscylowały wokół 20,76 zł/ kg, a goryczkowego - 17,74 zł/kg. 

Sytuacji nie ułatwiał fakt, że zbiory chmielu były dobre, a więc podaż tego surowca była duża. W związku z tym pojawiły się spore problemy ze zbytem - poziom skupu chmielu mocno spadł w porównaniu do 2019 roku. 

W tej sytuacji resort rolnictwa nie wyklucza pomocy dla producentów chmielu. 

- Obecnie w MRiRW trwa analiza rynku chmielu w Polsce pod kątem zasadności i możliwości udzielenia ewentualnego wsparcia – poinformował minister Grzegorz Puda w odpowiedzi na interpelację posła PiS Kazimierza Matusznego.

Zaznaczył, że wystąpił także do UOKiK o sprawdzenie, czy zachowania rynkowe przedsiębiorców prowadzących skup polskiego chmielu oraz browarów nie naruszają obowiązujących przepisów prawa.

- Chodzi o zbadanie, czy browary wywiązują się z umów wieloletnich na dostawy produktów chmielowych i czy przestrzegają terminów płatności za dostarczone produkty chmielowe – poinformował minister Puda.

Zwrócił się także do branży piwowarskiej oraz podmiotów skupujących chmiel nieprzetworzony i przetwarzających chmiel o informację na temat poziomu zapotrzebowania na produkty chmielowe i chmiel w bieżącym sezonie w stosunku do sezonów poprzednich oraz prognoz zapotrzebowania. 
r e k l a m a

Powierzchnia upraw chmielu rośnie 


W ostatnich latach wzrosła powierzchnia upraw chmielu, zarówno odmian goryczkowych jak i aromatycznych, zwiększyła się także liczba plantatorów.

Według danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w 2019 roku powierzchnia upraw chmielu w Polsce ogółem wyniosła 1762 ha, czyli o 106 ha więcej niż w 2018 roku.

W latach 2017-2019 powierzchnia uprawy chmielu zwiększyła się o ok. 15% w stosunku do średniej z lat 2014-2016. Natomiast średnie zbiory chmielu w latach 2017-2019 były większe o ok. 35% od średnich zbiorów z lat 2014-2016. Do zwiększania upraw w ostatnich latach zachęcały rolników korzystne ceny chmielu.  

ksz
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Eksperymentalna plantacja chmielu - na czym polega?

Eksperymentalna plantacja chmielu prowadzona na 4 ha w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Jastków sp. z o.o. wchodzi w trzeci sezon agrotechniczny. Kompozytowe słupy konstrukcji chmielników wyróżniają plantację już na pierwszy rzut oka. Ale to tylko jeden z wielu elementów, dzięki którym mogła zostać tu opracowana metodyka integrowanej produkcji chmielu.

czytaj więcej

„Błagamy o jakąkolwiek pomoc”. COVID postawił producentów warzyw pod ścianą

Producenci warzyw, zwłaszcza cebuli czy ziemniaków są zrozpaczeni. Zamknięcie hoteli i gastronomi sprawiło, że dziś nie mają gdzie sprzedać swoich produktów. – Stoję przez całą noc na giełdzie i shandluję zaledwie kilka worków cebuli. To tragedia, płakać się chce, a rząd udaje, że nie widzi naszej agonii – mówi jeden z wielkopolskich rolników. I błaga o jakąkolwiek pomoc. Protesty AgroUnii w tej sprawie na razie nie przynoszą rezultatów, a resort rolnictwa organizację pomocy dla warzywników próbuje zrzucić na grupy producentów.

czytaj więcej
Aktualności

Trudny rok pandemii w rolnictwie, ale Copa – Cogeca nadal prężnie działa

Mimo epidemii koronawirusa branżowe związki rolnicze cały czas aktywnie biorą udział w pracach unijnego lobby farmerskiego Copa-Cogeca. W zeszłym roku odbyło się prawie 100 spotkań z udziałem ekspertów Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych a wielu z nich zajęło w organizacji funkcje kierownicze.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)