Będzie lista praktyk zakazanych. Rząd zmienia ustawę o przewadze kontraktowej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Będzie lista praktyk zakazanych. Rząd zmienia ustawę o przewadze kontraktowej

09.02.2021autor: Kamila Szałaj

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Rada Ministrów ma przyjąć jej projekt w pierwszym kwartale tego roku.

Projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi ma dostosować polskie prawo do unijnych wymogów, które określają minimalny standard ochrony przed nieuczciwymi praktykami. 

Proponowane przepisy zawierają listę praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową bezwzględnie zakazanych oraz listę praktyk dozwolonych, pod warunkiem, że zostały one zawarte w umowie między dostawcą a nabywcą. 

Zmienione przepisy mają także określić tryb postępowania organu w sprawach praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową, sposób jego zawiadamiania oraz przepisy o karach. Organem tym nadal będzie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak zaznacza rząd, za wprowadzeniem nowych przepisów przemawia fakt, że w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych często występują znaczne różnice w sile przetargowej między dostawcami a nabywcami. 

- Taka nierównowaga siły przetargowej może prowadzić do nieuczciwych praktyk handlowych, w których silniejsi ekonomicznie i organizacyjnie partnerzy handlowi narzucają słabszym kontrahentom korzystne dla siebie praktyki lub ustalenia umowne. es obowiązującej ustawy, zasadnym jest uchwalenie nowej ustawy ale o takim samym tytule - wyjaśnia wiceminister Ryszard Bartosik, który odpowiada za opracowanie projektu.

Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/633 państwa członkowskie muszą opublikować i przyjąć krajowe przepisy do 1 maja 2021 r., a obowiązywanie tych przepisów ma się rozpocząć najpóźniej 1 listopada 2021 r. Rada Ministrów ma przyjąć projekt ustawy w pierwszym kwartale tego roku.

ksz
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ustawa o przewadze kontraktowej "zalegalizuje" wszystkie opłaty pobierane od dostawcy

Aż pięć z siedemnastu czynów, które są zdefiniowane jako wykorzystywanie przewagi kontraktowej obarczone są pewną, dość istotną z punktu praktyki wadą – tak Marcin Knapek, radca prawny i partner zarządzający w Kancelarii KPN Business & Legal Strategic Consulting ocenia nowelizację ustawy o przewadze kontraktowej.

czytaj więcej
Aktualności

Kto „zapłaci” gigantyczną karę nałożoną przez UOKiK na Biedronkę? Dostawcy, a może nikt?

UOKiK nałożył ponad 723 mln złotych kary na właściciela sieci sklepów Biedronka za wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Niestety pojawia się coraz więcej głosów, które mówią, że jeśli decyzja nie zostanie uchylona i dyskont będzie zmuszony zapłacić karę, to jej koszt odbije się najprawdopodobniej na dostawcach.

czytaj więcej

Prezes UOKiK zachęca rolników do walki o odszkodowania od Biedronki

UOKiK niedawno nałożył rekordową karę na Biedronkę za wykorzystywanie przewagi kontraktowej wobec rolników i przetwórców. Prezes UOKiK, zachęca rolników do występowania o odszkodowania od Biedronki i będzie ich wspierał w procesie o rekompensaty.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)