BDO: wpis elektroniczny, ewidencja papierowa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

BDO: wpis elektroniczny, ewidencja papierowa

02.03.2020autor: Grzegorz Ignaczewski

Do 30 czerwca 2020 roku można prowadzić ewidencję odpadów w formie papierowej. Nie zwalnia to jednak z rejestracji w BDO.

Dopiero 30 stycznia br. opublikowano ustawę o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Znowelizowane przepisy wydłużają termin, do którego można prowadzić ewidencję odpadów w formie papierowej – do 30 czerwca br. Przedłużenie to nie dotyczy jednak obowiązku rejestracji.


Rejestracja tylko elektronicznie

Po 1 stycznia br. rejestracja w Bazie Danych o Odpadach (BDO) jest możliwa tylko w formie elektronicznej. Urzędy marszałkowskie nie przyjmują już wniosków papierowych. Aby złożyć wniosek o rejestrację w BDO trzeba zalogować się do systemu BDO na stronie: www.bdo.mos.gov.pl. Do zalogowania potrzebny jest profil zaufany (można go założyć, np. za pomocą bankowości elektronicznej w większości banków). Kto nie zarejestrował się jeszcze w bazie danych o odpadach, a ma taki obowiązek, musi zrobić to jak najszybciej.

Zgodnie z ustawą, wniosek o wpis powinno złożyć się przed rozpoczęciem działalności, a w przypadku prowadzenia działalności bez wpisu do BDO należy niezwłocznie złożyć wniosek rejestracyjny. Po rejestracji otrzymamy numer rejestrowy, który należy umieszczać na dokumentach takich jak:

  • faktury VAT,
  • paragony fiskalne,
  • umowy kupna–sprzedaży,
  • sprawozdania,
  • karty przekazania odpadów,
  • karty ewidencji odpadów.

O tym, kto musi rejestrować się w BDO pisaliśmy w lutowym numerze „top agrar Polska”.

r e k l a m a


Konto i tak potrzebne

Utworzenie konta w elektronicznej bazie danych nie ominie także i tych rolników, którzy złożyli papierowe wnioski o wpis do rejestru przed końcem ubiegłego roku. Trzeba pamiętać, że uzyskanie wpisu to nie koniec obowiązków wynikających z BDO. Co więcej, składając taki wniosek i rejestrując się w rejestrze, dajemy przecież wszystkim służbom kontrolującym gospodarkę odpadami jasny sygnał, że w naszym gospodarstwie są one wytwarzane. A co za tym idzie – musimy liczyć się z kontrolą. 
Dla wszystkich, którzy rejestrują się w BDO, resort ochrony środowiska uruchomił infolinię, która obecnie dostępna jest przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę pod numerem 22 340 40 50.


Ewidencja na papierze

Teoretycznie już od 1 stycznia br. wszystkie dokumenty związane z gospodarką odpadami powinny być wystawiane elektronicznie w BDO. Jednak wspomniana nowelizacja przepisów pozwala jeszcze do 30 czerwca prowadzić ewidencję odpadów oraz wystawiać karty przekazania w wersji papierowej. Jest tylko jeden warunek – do 31 lipca br. trzeba będzie przepisać je do systemu elektronicznego.


Problem dla mniejszych

Okazuje się np., że gospodarstwa, które nie podlegają BDO i nie muszą prowadzić ewidencji odpadów, mają problemy z ich zbyciem, ponieważ odbiorcy oczekują, że zbywca wystawi kartę przekazania odpadu, której przecież nie wystawi podmiot nieprowadzący ewidencji – czekamy w tej kwestii na interpretację Ministerstwa Klimatu.

autor Grzegorz Ignaczewski

Grzegorz Ignaczewski

<p>redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

BDO – rolnicy nadal mają problem z odpadami

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami to problem dla wielu rolników, którzy nie uzyskali jeszcze wpisu do rejestru i nie aktywowali konta. Rolnicy uważają, że to kolejne obostrzenia spowodowane rosnącą biurokracją.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)