Ardanowski o Zielonym Ładzie: patrzę z niepokojem na plany UE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ardanowski o Zielonym Ładzie: patrzę z niepokojem na plany UE

09.08.2021autor: Kamila Szałaj

- Wymogi UE w zakresie Zielonego Ładu mogą spowodować olbrzymie straty w polskim rolnictwie – ocenił Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy Prezydencie RP, były minister rolnictwa na antenie Radia Maryja. Dodał, że rolnicy są przerażeni i nie ufają komisarzowi ds. rolnictwa Januszowi Wojciechowskiemu.

Niebezpieczny Zielony Ład 

Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział na antenie Radia Maryja, że niektóre kraje, w tym Polska poniosą ogromne koszty ratowania klimatu. Przyznał, że niepokoi go Zielony Ład i powiązane z nim strategie. 

– Społeczeństwa krajów takich jak Polska, krajów, które mają ograniczone możliwości zmiany źródeł energii, w pierwszej kolejności będą pokrzywdzone. Kraje Europy Zachodniej mają bardziej nowoczesne technologie, bardziej zaawansowane procesy odchodzenia od paliw kopalnych – powiedział Ardanowski.

- Na te wszystkie plany, które zapowiada Komisja Europejska, patrzę z niepokojem i wydaje się, że z bardzo uzasadnionym niepokojem – tłumaczył polityk.

Rzepak i buraki cukrowe polegną pierwsze?

A plany te zakładają nie tylko redukcję emisji gazów cieplarnianych pochodzenia rolniczego, ale poważne ograniczenie nawożenia, stosowania środków ochrony roślin i generalnie rozwój ekologicznych upraw i hodowli. Zdaniem byłego ministra rolnictwa wymogi te wyeliminują część produkcji. Zwiększy się także import taniej żywności z państw trzecich.

– Szacuje się, że wprowadzenie zmian w rolnictwie doprowadzi to tego, że niektóre rośliny nie będą po prostu uprawiane, zmieni się ich struktura. W Polsce jako pierwsza upadnie uprawa rzepaku i buraków cukrowych – powiedział.

r e k l a m a

Bez policzenia kosztów

Zauważył, że Komisja Europejska nie przedstawiła żadnych wyliczeń ekonomicznych wprowadzenia tzw. Europejskiego Zielonego Ładu dla społeczeństwa europejskiego. 

- W tej chwili to rolnicy dokonują obliczeń i analiz. (…) W wyniku wprowadzenia ograniczenia nawożenia i ochrony roślin produkcja pszenicy w Europie spadnie o 20 mln ton i Europa stanie się importerem. Europa stanie się zakładnikiem świata. (…) To jest przykre, ale musimy mówić prawdę, nawet jeżeli jest ona bolesna i są z tego tytułu ataki  – dodał.

„Rolnicy są przerażeni”

Doradca prezydenta wskazał także, że organizowane obecnie protesty rolników są uzasadnione ekonomicznie i wskazują na dużą desperację rolników.

– Rolnicy są przerażeni. Nie ufają osobom odpowiedzialnym za sektor rolnictwa w Polsce, komisarzowi Januszowi Wojciechowskiemu i politykom europejskim. Z tego tytułu jest mnóstwo protestów. (…) Podstawy ekonomiczne protestów są jak najbardziej zasadne. Ludzie są przerażeni. Państwo wycofuje się z jakichkolwiek form pomocy dla rolników– mówił gość „Radia Maryja”.

„Wojciechowski nie słucha rolników”

Ardanowski stwierdził także, że komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski nie realizuje rolniczych postulatów i nie wsłuchuje się w głos środowiska.

– Muszę to powiedzieć ze smutkiem, ale nigdy nie było takiego „rozjechania” opinii rolników europejskich i urzędników Brukseli, w tym komisarza Janusza Wojciechowskiego, który twierdzi, że polityka Unii Europejskiej wobec rolników jest znakomita i bardzo korzystna – powiedział były minister.

Kamila Szałaj, na podst. Radio Maryja

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Bezpieczeństwo żywnościowe Europy jest zagrożone! Ogranizacje rolnicze piszą czarny scenariusz

Spadki produkcji, wzrost cen żywności oraz utrata zagranicznych rynków zbytu. Europejskie organizacje rolnicze piszą czarny scenariusz wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu. Potwierdzają to także badania przeprowadzone przez Komisję Europejską. Mimo to Bruksela przekonuje, że zmiany są konieczne. 

czytaj więcej
Aktualności

Kongres Praw Zwierząt – kolejne kontrowersyjne pomysły i brak rolników w Senacie

Przeniesienie nadzoru nad ochroną zwierząt z ministerstwa rolnictwa do ministerstwa spraw wewnętrznych oraz powołanie nowej Inspekcji Ochrony Zwierząt to tylko niektóre z pomysłów zaprezentowanych podczas Kongresu Praw Zwierząt. Rolnicy na Kongres zaproszenia nie otrzymali.

czytaj więcej

CalHumus Extra – nowy nawóz zgodny z Europejskim Zielonym Ładem

Grupa Azoty Chorzów S.A. – najstarszy w Polsce producent nawozów, wchodzący w skład Grupy Kapitałowej Grupa Azoty – wprowadza do swojego portfolio specjalistyczny nawóz wapniowy CalHumus Extra. Czym się wyróżnia nowa pozycja wśród nawozów wapniowych?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)