Aktywiści prozwierzęcy już nie odbiorą zwierząt w trakcie interwencji. Kto będzie miał uprawnienia?
Organizacje pro-zwierzęce będą miały prawo sygnalizowania nieprawidłowości, ale stracą możliwość interwencyjnych odbiorów zwierząt. Resort rolnictwa potwierdził, że pracuje już nad stosowną zmianą przepisów. Aktywiści są niezadowoleni, ale hodowcy poczują się bezpieczniej.
Do zapowiedzi zmiany w art. 7 ustęp 3 ustawy o ochronie zwierząt, który dotyczy tzw. interwencyjnych odbiorów zwierząt, doszło podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze. Ministerstwo rolnictwa właśnie poinformowało, że rozpoczęło już prace legislacyjne.
– Ministerstwo przystąpiło do przygotowania projektu ustawy, której celem jest wyposażenie terenowych organów Inspekcji Weterynaryjnej szczebla powiatowego w kompetencje do interwencyjnego odbierania zwierząt. Na skutek tej zmiany upoważnieni przedstawiciele organizacji, których celem jest ochrona zwierząt nie będą mogli przeprowadzać tzw. interwencyjnego odbioru zwierząt - powiedział w Sejmie wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.
Projekt jest obecnie konsultowany z Głównym Inspektoratem Weterynarii.
Większe uprawnienia Inspekcji Weterynaryjnej?
O sprawie ponownie wypowiedział się także Wicepremier i minister rolnictwa.
- Czasami dochodziło do sytuacji bulwersujących. Odbierano zwierzęta rolnikom a potem te zwierzęta były sprzedawane bardzo szybko, a jeszcze rolnik był obciążany kosztami przetrzymywania. Były to koszty nierzeczywiste, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Te koszty ponosił rolnik, który był doprowadzany do bankructwa lub samorząd gminny. Wobec tego uznaliśmy, że podmiotem uprawnionym do obiektywnej weryfikacji, oceny stanu zwierząt najlepiej jak jest lekarz weterynarii - powiedział wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który zapowiedział znaczne wzmocnienie kadrowe Inspekcji Weterynaryjnej, która od 2023 r. otrzyma ponad 900 etatów.
– Dzięki temu Inspekcja Weterynaryjna z większymi możliwościami kadrowymi będzie w stanie systematycznie, a nie tylko interwencyjnie, kontrolować stan zwierząt, stan hodowli, ale będzie też gotowa reagować na wszelkie zgłoszenia i sygnały dotyczące złego stanu zwierząt, które byłby w gospodarstwach. Nikogo nie pozbawiamy prawa sygnalizowania – kontynuował H. Kowalczyk.
Protest animalsów
Zapowiedź wywołała już protesty polityków opozycji oraz organizacji prozwierzęcych, które zarzucają rządowi demontaż systemu ochrony zwierząt w Polsce.
💬 Małgorzata @GoTracz: "W 25-lecie ustawy o ochronie zwierząt, #PiS chce rozmontować ochronę zwierząt w Polsce. PiS chce zabronić organizacjom prozwierzęcym możliwości interwencyjnych odbiorów". pic.twitter.com/7K6l9HmCf4
— Partia Zieloni (@Zieloni) December 14, 2022
Ale zupełnie inaczej sprawę postrzegają przedstawiciele organizacji rolniczych, które wielokrotnie alarmowały o nadużyciach ze strony organizacji prozwierzęcych. Jacek Zarzecki prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zaapelował o zwołanie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, na temat kontrowersji wokół interwencyjnych odbiorów zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem nieprzestrzegania i nadużywania prawa przez organizacje.
Skoro tak bronicie prawa NGO do interwencji w gospodarstwach rolnych to może pora wysłuchać głosu drugiej strony? Zwróciłem się do Pani @MariaKatarzyna o zwołanie Parlamentarnego Zespołu przyjaciół zwierząt w zakresie „interwencyjnego zaboru zwierząt” i łamania prawa przez NGO pic.twitter.com/oy1WiBMbPn
— jacekzarzecki (@jacekzarzecki) December 14, 2022
wk
Fot.
Najważniejsze tematy