Zniesienie kontroli weterynaryjnej ukraińskich towarów rolnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zniesienie kontroli weterynaryjnej ukraińskich towarów rolnych

19.03.2023autor: Maryia Khamiuk

Kontrola weterynaryjna ukraińskich produktów rolnych przewożonych przez Polskę do portów w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu, Szczecinie lub do innych krajów, została zniesiona z dniem 9 marca 2023 roku. Uproszczona procedura będzie obowiązywać na wszystkich punktach kontrolnych na granicy ukraińsko-polskiej, które pracują dla przejścia transportu towarowego – podaje Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy.

W ostatnich tygodniach pojawiały się informacje o spowolnionym przepływie produktów rolnych przez ukraińsko-polską granice, co wynikało głównie ze względu na wzmożoną kontrolę weterynaryjną. Aby zapobiec kolejkom na granicy oraz opóźnieniom w dostawach, Polska wraz z Ukrainą podpisały wspólne porozumienie w sprawie zniesienia kontroli weterynaryjnej ukraińskich towarów rolnych, które przejeżdżają przez Polskę w ramach tranzytu do polskich portów czy do innych krajów.

Polska zastrzega sobie prawo zwrotu

Według Ministerstwa przedstawiciel Państwowej Służby Celnej Ukrainy umieści dodatkową pieczęć w kolumnie 2 faktury CMR w punkcie kontrolnym dla ładunku, który jest w tranzycie do polskich portów lub innych krajów. Konieczność dodatkowej pieczęci jest określana przez przedstawiciela Państwowej Służby Celnej Ukrainy na podstawie listy towarów (kodów) i odbiorcy określonego na fakturze CMR. Przewoźnik powinien przedstawić inspektorom celnym Polski międzynarodowy list przewozowy CMR z dodatkową pieczęcią. Jeżeli jednak w kolumnie 2 faktury CMR nie ma dodatkowej pieczęci, a towar znajduje się w wykazie towarów (kodów) i następuje tranzyt przez terytorium Polski, strona Polska zastrzega sobie prawo zwrotu takiej ciężarówki na terytorium Ukrainy. Ponadto po stronie polskiej ciężarówki z towarami tranzytowymi zostaną zapieczętowane po kontroli granicznej i celnej.

r e k l a m a
Zobacz także: Umowa zbożowa - Rosja chce przedłużenia umowy tylko o 60 dni

Ministerstwo Polityki Rolnej Ukrainy dodało, że jeśli kolejowy list przewozowy (SMGS, CIM lub CIM/SMGS) wskazuje odbiorcę zlokalizowanego w porcie Gdańsk, Gdynia, Świnoujście, Szczecin lub w innym państwie członkowskim UE, towar nie będzie podlegał kontroli weterynaryjnej przez Polskę.

W przypadku, gdy towary są przewożone przez Polskę, ale list przewozowy wskazuje odbiorcę, który przeładowuje na terytorium Polski z wagonów ukraińskich do europejskich, zastosowanie uproszczonej procedury jest możliwe po przedstawieniu umowy (lub innego dokumentu) z europejskim przewoźnikiem poświadczającym, że ten ładunek jest przewożony do polskich portów lub innych krajów. Resort jednak podkreślił, że nie ma dodatkowego wymogu plombowania samochodów, ponieważ odbywa się ono zgodnie z istniejącymi wymaganiami technicznymi. 


Mkh na podst. Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej
fot. envato.elements

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

FAO przeznacza ponad 200 mln dolarów na pomoc ukraińskim rolnikom

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) daje możliwość otrzymania darmowych nasion dla rolników. Od 7 marca 2023 roku ponad 2,5 tysiąca rolników złożyło wnioski w Państwowym Rejestrze Rolnym.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Nowy korytarz transportowy omijający Białoruś i Rosję

Litwa i Ukraina połączyły się w celu stworzenia nowego korytarza transportowego między portami bałtyckimi a Odessą oraz innymi portami ukraińskimi. Inicjatywa ta ma na celu utworzenie korytarza transportowego o wystarczającej przepustowości, który ominie Białoruś i Rosję. Korytarz ten ma kluczowe znaczenie nie tylko dla Litwy, ale także dla innych krajów bałtyckich, gdyż efektywnie wykorzysta ich porty morskie i ułatwi dotarcie do Europy Południowej.

czytaj więcej
Aktualności

Rolnicze związki zawodowe grożą blokadą przejść granicznych z Ukrainą!

Na przełomie marca i kwietnia rolnicze związki zawodowe zapowiadają blokadę przejść granicznych z Ukrainą w celu zahamowania importu zbóż z tego kraju. Planowana jest także demonstracja w Brukseli, która na pokazać bezczynność Komisji Europejskiej w rozwiązaniu problemu tranzytu ukraińskiego zboża.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)