Rzepiary, tulipaniary, lawendziary: zdjęcie może kosztować nawet 1000 zł!
Przyszedł sezon na rzepiary, tulipaniary, lawendziary i innych amatorów pięknych zdjęć na cudzych polach. Może to jednak słono kosztować, bo kara grzywny i nawiązka sięgają nawet 1000 zł!
Sezon na piękne zdjęcia na polach rozpoczęty
Nadszedł ten czas w roku, kiedy na polach zaroiło się od kwiatów, pszczół i innych zapylaczy oraz amatorów i amatorki pięknych zdjęć. Do żartobliwie określanych mianem "rzepiar" osób dołączają także "tulipaniary", "lawendziary", a za dwa miesiące i "zbożary" (bo poza kwiatami, również kłosy zbóż prezentują się wspaniale na zdjęciach.
Zdjęcia w rzepaku to klasyk wiosennych trendów na Instagramie i nie tylko. Poza tysiącami ludzi, przypadkowo zatrzymującymi przy polach i robiącymi sobie selfie w rzepaku, sesje w żółtym morzu kwiatów robią także celebrytki, takie jak Marcelina Zawadzka, Katarzyna Cichopek, Anna Wendzikowska i Julia Wieniawa.
Wyświetl ten post na Instagramie
Rzepiary są zmorą rolników od dawna, bo chociaż nikomu nie przeszkadzałoby zdjęcie na tle pola, niestety, amatorzy i amatorki żółciutkich kwiatuszków często wchodzą w głąb plantacji i depczą rośliny. Co niektórzy bardziej śmiali wjeżdżają autami w ścieżki technologiczne. A to już nie jest ok.
Koszt zdjęcia: nawet 1000 złotych
Już w ubiegłym roku Opolska Policja na TikToku ostrzegała przed wysokimi karami, wykorzystując w tle nagranie z popularnego filmu „Nie po sionym…!”.
@opolskapolicja w pogoni za modą pamiętaj o innych #dc #rzepak #selfie #nieposionym @polskapolicja ♬ Сначала селфи - 🧡Варя🧡
Art. 156. Kodeksu wykroczeń, odnoszący się do niszczenia zasiewów, sadzonek lub traw mówi:
§ 1. Kto na nienależącym do niego gruncie leśnym lub rolnym niszczy zasiewy, sadzonki lub trawę,
podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.
...
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia można orzec nawiązkę do wysokości 500 złotych.
to oznacza, że koszt sesji zdjęciowej w rzepaku czy jakiejkolwiek innej uprawie może wynieść w sumie okrągły tysiąc złotych. Poza oczywiście kwestią finansową istnieje szereg innych, równie ważnych, jeśli nie ważniejszych, kiedy mówimy o poszanowaniu pól uprawnych i cudzego mienia. Jeśli deptaczy nie przekonują mandaty, może dotrze do nich fakt, że na polach uprawiana jest żywność, a jej deptanie nie jest trendy.
Niszczenie upraw to szkoda dla wszystkich
Jedną z popularnych, pięknych upraw jest facelia, której kwiaty przyciągają jako niesamowite tło. Tymczasem jest to nie tylko roślina paszowa, ale przede wszystkim niesamowicie miododajna. Jest bardzo zasobna w nektar, a pszczoły odwiedzają ją tłumnie, czasami nawet po zachodzie słońca. Jako jedna z kluczowych roślin miododajnych jest wartościowa pod wieloma względami.
Rzepakowe memy lepsze niż deptanie pola
Niszczenie przyrody i roślin, dzikich i uprawnych, nie jest wcale warte lansowania. A jeśli koniecznie chcemy skorzystać z hasztagu #rzepiara, można to zrobić w nieszkodliwy i zabawny sposób, jak już dawno zrobili to twórcy satyrycznego profilu Vogule Poland, a także InPost i nie tylko.
Poradnik rzepiary. #rzepiara #rzepak #rapeseedfield #polerzepaku #maj #rapeseed #Polska #fotografia #dc #rolnictwowpolsce #fotowrzepaku #rzepakowepole #zPolskiejWsi #docenRolnika bo #JestRolnikJestŻywność pic.twitter.com/WXdcZZbEwb
— Łukasz 🚜🌾 (@LukaszP85) May 16, 2022
Dobry przykład, jak zrobić sobie zdjęcie w rzepaku, nie niszcząc go, dał w ubiegłym roku także wicepremier i wtedy minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Pozując do fotografii stanął na skraju pola w odległości ok. 50 cm od łanów.
al
fot. wikimedia commons, envatoelements, Opolska Policja, Instagram/InPostPl, Facebook/VogulePoland, kwejk.pl
Aneta Lewandowska
<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>
Najważniejsze tematy