9 argumentów w garści dla hodowców – 9 paradoksów od pola do stołu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

9 argumentów w garści dla hodowców – 9 paradoksów od pola do stołu

31.03.2021autor: Dorota Kolasińska

Warto spojrzeć na strategię "od pola do stołu" z tej, świetnie przedstawionej perspektywy – rolników, producentów żywności. Kampania ma na celu pokazanie, że strategia nie uwzględnia wyzwań sektora hodowlanego.

25 marca 2021 r. europejski sektor hodowlany zaprezentował w mediach społecznościowych film, który powstał z inicjatywy Carni Sostenibili i European Livestock Voice, pokazuje „9 paradoksów od pola do stołu”. Film został przetłumaczony na 7 języków, a seria filmów będzie publikowana w Belgii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii i Polsce.

Jak informuje European Livestock Voice filmy mają na celu pokazanie, że mimo dobrych chęci KE, strategia „od pola do stołu” nie uwzględnia aktualnej sytuacji i wyzwań sektora hodowlanego. W filmie zidentyfikowano 9 zagadnień, które odzwierciedlają błędne przekonania i uprzedzenia dotyczące sektora hodowlanego m.in. środowiska, ochrony środowiska, zdrowia i gospodarki.

9 paradoksów pokazuje nieścisłości w rozumieniu kilku ważnych aspektów dotyczących hodowli zwierząt m.in. wartości odżywczej mięsa, spójności użytkowania gruntów przeznaczonych dla zwierząt, zrównoważenia środowiskowego europejskiego łańcucha hodowlanego, wpływu gospodarczego sektora, ochrony dobrostanu zwierząt, stosowania nawozów naturalnych i sztucznych. Ponadto w filmie poruszono także kwestię bezpieczeństwa miejsc pracy i zatrudnienia na obszarach wiejskich, dodatkowo dziedzictwo gastronomiczne i kulturowe produktów pochodzenia zwierzęcego oraz jedno z najważniejszych bezpieczeństwo i dostępność produktów spożywczych w Europie i na świecie.

r e k l a m a

Konsekwencje strategii "od pola do stołu" dla sektora hodowlanego

Warto zobaczyć, jakie konsekwencje może mieć wprowadzenie niektórych założeń strategii Farm to Fork dla nas wszystkich – dla rolników, ale branży rolno-spożywczej i samego konsumenta.

Strategia„ od pola do stołu ”, będąca sercem Europejskiego Zielonego Ładu, może być okazją do poprawy wyników osiągniętych przez europejski system rolnictwa i hodowli: wyzwanie leży w badaniach, innowacjach i technologii. Kluczowe jest również zapewnienie wystarczającej produkcji w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na żywność przy użyciu mniejszych zasobów. Dziś osoby pracujące w łańcuchu dostaw mają obowiązek pomagać decydentom, aby nie marnowali wspaniałej okazji do kierowania system rolno-spożywczy przez ponad 10 lat – mówi Giuseppe Pulina, prezes Carni Sostenibili (Zrównoważone mięso).

– Zwierzęta gospodarskie były - i nadal są - obwiniane za wiele zła. Może nie jesteśmy doskonali, ale uczciwe jest podkreślenie wielu już podjętych środków i znacznego postępu dokonanego przez wszystkich w naszym sektorze, który nadal jest w toku. Filmy, które udostępniamy dzisiaj, odzwierciedlają rzeczywistość zwierząt hodowlanych i mają na celu obalenie powszechnych nieporozumień, z których wiele niestety kierowało planowaniem strategii Farm to Fork. Bardzo ważne jest, aby nasz głos był słyszalny, ponieważ chcemy być częścią obecnego procesu, który zadecyduje o przyszłości, i ponieważ chcemy być gotowi do dzielenia się naszą wiedzą i doświadczeniem z decydentami podczas trwających dyskusji na temat F2F  – powiedział Birthe Steenberg, Sekretarz Generalny AVEC (sektor mięsa drobiowego), przemawiając w imieniu European Livestock Voice.

Zobacz film, bo naprawdę warto mieć te 9 argumentów w garści.



oprac. dkol na podst. meatthefacts.eu

fot. screen filmu

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Komisja Europejska pracuje nad planem awaryjnym strategii „od pola do stołu”

Komisja Europejska planuje wprowadzić w strategii „Od pola do stołu” mechanizm reagowania na kryzysy żywnościowe. Ma to zabezpieczyć mieszkańcom Europy bezpieczne dostawy żywności na wypadek kryzysu takiego jak epidemia COVID-19.   

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)