130 mln euro - kolejny pakiet pomocy dla rolnictwa
KE uruchamia pomoc dla rolnictwa dotkniętego gospodarczymi skutkami wojny w Ukrainie. Na tę pomoc przewidziano 130 mln euro. Na co wydamy środki?
KE zaproponowała kolejny pakiet pomocy dla rolników w UE, to następstwo wojny w Ukrainie, kryzysu żywnościowego i wysokich kosztów produkcji. Państwa członkowskie otrzymają jednorazową pomoc dla poszkodowanych rolników i przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego. Jej celem ma być stabilizacja na rynkach i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Środki pochodzą z niewykorzystanych funduszy PROW. Każdy kraj należący do UE, ma możliwość wykorzystania maksymalnie pięciu procent swojego budżetu z II filara na lata 2021-2022. Łącznie będzie to nawet 1,4 mld euro.
- Proponujemy kolejną pomoc dla rolników dotkniętych gospodarczymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę - około 1,4 mld euro, poprzez elastyczne przesunięcia tych środków w II filarze (5 % funduszy na lata 2021-22). Dla polskich rolników oznacza to około 130 mln euro – poinformował na Twitterze Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.
Proponujemy kolejną pomoc dla rolników dotkniętych gospodarczymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę 🇺🇦 - około 1,4 mld euro, poprzez elastyczne przesunięcia tych środków w II filarze (5 % funduszy na lata 2021-22). Dla polskich rolników oznacza to około 130 mln euro. https://t.co/FWrm8ziecW
— Janusz Wojciechowski (@jwojc) May 20, 2022
Środki będzie można przeznaczyć na bezpośrednie wsparcie rolników i firm z sektora agro prowadzącym działalność w zakresie przetwórstwa, marketingu lub rozwoju produktów rolnych. Zwykle takie środki trafiają do najbardziej poszkodowanych sektorów i decyduje o tym rząd. KE zaznaczyła, że wybrani rolnicy i firmy będą mogli otrzymać odpowiednio do 15 000 euro i 100 000 euro. Pieniądze powinny być wypłacone do 15 października przyszłego roku. Skorzystanie ze środków będzie jednoznaczne ze zmianami w programie PROW i stosownych rozporządzeniach. A jak wiadomo takie procedury ... wymagają czasu.
oprac. dkol/ksz
Fot. Envato Elements
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy