100 – lecie doradztwa rolniczego w Polsce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

100 – lecie doradztwa rolniczego w Polsce

23.09.2023autor: Karol Bujoczek

W podniosłej atmosferze w Auli Kryształowej SGGW doradcy rolniczy świętowali 100-lecie swojej działalności i istnienia. Podczas wielu paneli dyskusyjnych doradcy i zaproszeni eksperci z uczelni rolniczych czy instytutów branżowych podkreślali, jak bardzo zmienia się obraz rolnictwa i doradztwo publiczne, państwowe musi lepiej dopasowywać się do aktualnych warunków. 

Wyzwaniem są coraz trudniej przewidywalne warunki klimatyczne, zwłaszcza potrzeba ochrony zasobów wody, poprawa stanu gleby, rolnictwo regeneratywne, a także perspektywa coraz szerszego otwarcia Unii Europejskiej na Ukrainę. Międzynarodowa konkurencja i zderzenie z ukraińskim rolnictwem wymuszają na rolnikach żyjących z produkcji jeszcze większą kontrolę i cięcie kosztów produkcji. 

Obecni w panelach dyskusyjnych przedstawiciele organizacji rolniczych podkreślali, jak ważne jest doradztwo ekonomiczne, uczenie świadomość kontroli kosztów oraz  podejmowania rozsądnych decyzji inwestycyjnych. Niestety, w ostatnich latach to właśnie ekonomiczne doradztwo na poziomie gospodarstw pozostawia wiele do życzenia. 

Zmiany klimatyczne wymuszają wprowadzanie technologii oszczędzających zasoby, głównie wodę.

– W ostatnich latach na skutek rosnących średnich temperatur powietrza, więcej wody wyparowuje z powierzchni gleby, niż jest uzupełniana  opadami – podkreślała dr Katarzyna Żyłowska z IUNG w Puławach. Lokalne partnerstwa wodne powstające często z pomocą i udziałem doradców, mogą pomóc regionalnie poprawić retencję i bardziej efektywne wykorzystanie wody.  Doradcy z różnych regionów kraju podnosili też problem zmieniającego się obrazu wsi i jej polaryzacji. Z jednej strony gospodarstwa produkcyjne, gdzieś pośrodku te egzystencjalne z niepewną przyszłością oraz dwuzawodowcy i na drugim końcu bieguna mieszkańcy, którzy wprowadzają się na wieś i nie rozumieją rolnictwa. Często pojawiało się pytanie: jak doradcy mają obsłużyć wszystkie te grupy społeczne przy ograniczonych środkach finansowych dla ODR?

r e k l a m a
W wielu regionach doradcy chcieliby być częściej wśród rolników i mieszkańców wsi, jednak problemem jest wygenerowanie środków na delegację i wyjazd w teren. Nowoczesne metody kontaktów on-line wszystkiego nie załatwią. Tym bardziej, że zwłaszcza dobre doradztwo technologiczne wymaga precyzyjnej znajomości sytuacji w gospodarstwie i obecności doradcy na polu czy w zagrodzie.

Liczba gospodarstw produkcyjnych maleje, ale te rozwojowe potrzebują specjalistycznego i niezależnego doradztwa technologicznego na najwyższym poziomie. W tym obszarze doradztwo publiczne ma sporo do nadrobienia.

Na konferencji w Auli Kryształowej SGGW można było usłyszeć głosy, że doradztwo publiczne powinno ściągnąć w swoje szeregi najlepszych ekspertów z rynku. Ale doradcy oczekują już nie tylko godziwego, a adekwatnego do wymogów i umiejętności wynagrodzenia. Obecnie doradztwo rolnicze podlega bezpośrednio ministerstwu rolnictwa i kwestia organizacji pracy i modelu rozwoju doradztwa państwowego leży w gestii resortu. 
autor Karol Bujoczek

Karol Bujoczek

<p>Redaktor Naczelny „top agrar Polska”, specjalista w zakresie rolnictwa, polityki rolnej i ekonomiki gospodarstw</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do nawozów – wypłaty dla rolników na półmetku!

Na konta rolników trafiło już 1,3 mld złotych. Według Agencji dopłaty otrzymała już praktycznie połowa producentów rolnych.

czytaj więcej

Plebiscyt Izydory 2023 - zostały tylko cztery dni głosowania! Wygraj 10 tys. zł!

Plebiscyt Izydory to dla PWR piękna i wieloletnia tradycja. Firmy z branży agro zgłaszają swoje produkty, a rolnicy wybierają z nich te, które uważają za najbardziej przyjazne i pomocne w prowadzeniu gospodarstwa, a przy okazji mogą wygrać super nagrody. Zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu, zostały tylko 4 dni!

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)