Rolnicze klasyki na OLD-ROL k.Opola
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicze klasyki na OLD-ROL k.Opola

05.10.2020autor:

Blisko 100 kolekcjonerów maszyn zjawiło się na zlocie starych traktorów OLD-ROL.To już II edycja tego wydarzenia, w tym roku odbyło się ono na terenie firmy Strzoda Maszyny Rolnicze w Solcu, niedaleko Opola.

Odrestaurowane Ursusy C-325, Zetory 25 oraz perełki z Niemiec i Czech uświetniły tegoroczny zlot starych traktorów OLD-ROL, który w tym roku odbył się na placu firmy Gerarda Strzody, gospodarza i organizatora imprezy. iło się na zlocie starych traktorów OLD-ROL.To już II edycja tego wydarzenia, w tym roku odbyło się ono na terenie firmy Strzoda Maszyny Rolnicze w Solcu, niedaleko Opola.


Klasyki  do 90 KM!

Wśród maszyn które zwiedzający mogli podziwiać na zlocie były ciągniki których lata produkcji sięgają 30-tych lat ubiegłego wieku! Do najstarszych z eksponatów należał m.in. Lanz Bulldog  z  1938 roku. Nazywany przez pasjonatów „bombaj” z jednego cylindra o pojemności 10300 cm3 generuje moc 45 KM! Charakterystyczne w jego konstrukcji jest poziome ustawienie cylindra, przez co uruchomiony silnik dosyć mocno kołysze ciągnikiem. Aby zredukować przeniesienie drgań na przednią oś, zamontowano tam resory piórowe. Wychodzi na to, że ciągnik z pierwszej połowy XX wieku, miał amortyzowaną przednią oś.Ciągnikiem prezentującym się dość nowocześnie na tle innych był International 964. Maszynę z 1971 roku, wyposażoną 6-cylindrowy motor o pojemności 5,1 litra wyróżniał jego piękny dźwięk oraz szerokie ogumienie (650/75R 38 tył, 500/70R 28 przód) marki Continental. Na zlot przybyły także odrestaurowane ciągniki Hanomag i Eicher. Fani marek Fendt i John Deere również znaleźli starszych braci ówczesnych gigantów. Klasyki Fendta reprezentowały takie modele jak 23-konny Xaver z 1958 roku, czy też swieżo odrestaurowany Farmer 3S Turbomatik.

Przejazd uczestników zlotu

Po zarejestrowaniu wszystkich uczestników zlotu i oficjalnym otwarciu imprezy przez władze lokalnego samorządu i gospodarza, nadszedł czas na przejazd prawie wszystkich ciągników biorących udział w wydarzeniu. Parada kilkudziesięciu maszyn przejechała z placu firmy Strzoda Maszyny Rolnicze, do pobliskiej gminy Gostomia i z powrotem do wioski Solec.  Oprócz korowodu po okolicy, zorganizowano szereg atrakcji dla zwiedzających, jednak mimo ulewnego deszczu na chwilę przed pokazem, udało się przeprowadzić konkurencję przeciągania 25-konnego Kramera z grupą 25 najmłodszych fanów mechanizacji i techniki rolniczej.
opr. łs

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Klasyki samochodów rolniczych – pokazy Tarpana w Szreniawie!

Już w przyszły weekend (24 – 25.10) w Szreniawie odbędą się pokazy klasyków wśród samochodów rolniczych – Tarpanów.

czytaj więcej

Najmocniejszy Ursus w historii i zakończenie produkcji ciężkich ciągników

Do tej pory przedstawiliśmy historię ciężkiej serii ciągników Ursus od modelu C-385 do 1614. Do schyłku ciężkiej serii Ursusa w 2009 roku oferowane były między innymi modele 1634, 1934, 1654 i 18014A.

czytaj więcej

Ciąg dalszy historii ciężkiej serii ciągników Ursus

Wracamy do historii ciężkiej serii ciągników Ursusa. Tym razem skupimy się na roku 1984. Wtedy na rynku pojawiło się aż 5 modeli Ursusa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)