Pöttinger: 150 lat tradycji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pöttinger: 150 lat tradycji

09.01.2021autor: dr Artur Jakubek

W 2021 roku Pöttinger, rodzinna firma z Austrii, obchodzi 150-lecie istnienia. Jak z małego zakładu w Grieskirchen, rozwinęło się przedsiębiorstwo obecne na rynkach całego świata?

Zegar tyka od 1871 roku

Wszystko zaczęło się w 1871 roku. Zdolny zegarmistrz – Franz Pöttinger – już XIX wieku wiedział, że podobnie jak w zegarku, tak samo w maszynach ważna jest precyzja działania, a chcąc osiągnąć sukces, trzeba patrzeć w przyszłość. Aby wspomóc rolników w ich ciężkiej pracy, stworzył sieczkarnię. W 1871 roku na festynie w Linz (Austria) otrzymał za nią srebrny medal. Właśnie to wydarzenie sprzed 150 laty rozpoczyna historię austriackiej marki.

Pöttinger w służbie rolnikom

Sieczkarnia to pierwsza, ale nie jedyna maszyna, która wtedy powstała. W pierwszych latach działalności w portfolio pojawiły się również rozdrabniarki, prasy do owoców, sieczkarnie silosowe, rębaki do gałęzi i kopaczki do ziemniaków. W połowie XX wieku hitem sprzedaży były maszyny do zbioru słomy, siana i trawy, a nawet liści buraków. Kilka lat później prace w górzystych rejonach Austrii zrewolucjonizował zgrabiarka przenośnikowa do zbioru siana, który dał podwaliny maszynom do zbioru zielonek. Nastawienie na nieustanne ulepszanie i rozwój konstrukcji maszyn oraz dopasowywane do potrzeb rolników doprowadziło do powstania przyczepy samozbierającej. Według własnych danych Pöttinger, austriacka marka sprzętu rolniczego została wówczas światowym liderem w tym segmencie maszyn.

r e k l a m a

Maszyny do uprawy

To jednak nie ostudziło chęci dalszego rozwoju. Wręcz przeciwnie, w 1975 roku firma zakupiła Bawarską Fabrykę Pługów, co umożliwiło rozwój działu maszyn do uprawy gleby. W ofercie pojawiły się brony wirnikowe, kultywatory i pługi.

Technika siewu – 3. filar działalności Pöttinger

Po maszynach do zbioru zielonek i narzędzi do uprawy gleby przyszedł czas na technikę siewu. Rozwój tego działu przypieczętował zakup fabryki Rabe w Bernburgu w 2001 roku. Dwa lata wcześniej, bo w 1999 roku utworzeniem pierwszej firmy-córki we Francji rozpoczęła się silna ekspansja na rynki międzynarodowe. W kolejnych latach utworzono 14 firm zależnych nie tylko w Europie, ale także w Ameryce i Azji. Ostatnią z nich był utworzony w 2020 roku oddział Pöttinger w Polsce.

Strategia rozwoju Pöttinger

– Od ponad 150 lat Pöttinger pracuje na sukces swoich klientów. Pöttinger jako przedsiębiorstwo rodzinne bardzo poważnie traktuje swoją odpowiedzialność za przyszłość kolejnych pokoleń i środowiska naturalnego. Naszym zadaniem jest rozwijanie techniki rolniczej, która sprawdzi się w rolnictwie we wszystkich jego aspektach, również w przyszłości – wyjaśnia Gregor Dietachmayr, rzecznik zarządu.

Oferta austriackiego specjalisty w zakresie maszyn do zbioru zielonek, uprawy i siewu cały czas się rozwija. Efektem są liczne nowości prezentowane na naszych łamach. Oto niektóre z nich:

opr. aj
fot. Pöttinger

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowe redlice Pöttinger do kultywatorów podorywkowych

Firma Pöttinger wprowadza dwa nowe typy redlic Durastar i Durastar Plus dla kultywatorów zawieszanych Synkro i półzawieszanych Terria.

czytaj więcej

Raport profi: Pöttinger Terria 6030

W półzawieszanym kultywatorze Pöttinger Terria jest zintegrowane podwozie i hydrauliczny system zapewniający równomierną głębokość pracy. Sprawdziliśmy, czy symetrycznie rozstawione zęby zapewniają dobrą przepustowość.

czytaj więcej

Pöttinger zdobył Srebrnego Lisa

Pöttinger z wyróżnieniem ze płozę ślizgową

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)