Pöttinger – 150 lat historii
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pöttinger – 150 lat historii

26.07.2021

W tym roku firma Pöttinger świętuje 150 lat działalności. Od 1871 roku gama oferowanych maszyn jest ciągle poszerzana i rozwijana.

Wszystko zaczęło się od sieczkarni

Podobnie jak historia wielu innych producentów, pierwsze maszyny marki Pöttinger były produkowane w małym warsztacie rzemieślniczym. Założyciel firmy, Franz Pöttinger był człowiekiem wielu talentów. Pracował zarówno jako zegarmistrz, ślusarz, kowal a nawet studniarz. Pierwszą maszyną jako oferował Pöttinger była sieczkarnia stacjonarna. W początkowym okresie działalności produkowane były również wialnie, prasy do owoców, młynki do mąki, śrutowniki oraz wspomniane sieczkarnie. W 1927 producent uzyskał patent na  rozdrabniacz do winogron i innych owoców o wdzięcznej nazwie ,,Alkohol". Do gamy oferowanych sprzętów dołączyły także piły tarczowe i prasy. Po drugiej wojnie światowej gama maszyn składała się z: zgrabiarek i ładowaczy do siania a także kopaczek do buraków i ziemniaków, kosiarek konnych, wałów itd. Pierwszym, dużym sukcesem eksportowym były rębaki do gałęzi.

Kompletna gama maszyn zielonkowych

W latach 50- i 60-tych poprzedniego wieku, Pöttinger rozpoczął kolejny rozdział. Napędzana silnikiem spalinowym kosiarka, która mogła bezpiecznie pracować na stokach o nachyleniu do 80% oraz przetrząsaczo-zgrabiarka taśmowa były początkiem nowej linii maszyn do pracy na użytkach zielonych. Na bazie ładowaczy do siana powstała pierwsza przyczepa samozbierająca Pionier 14. Jak wskazuje jej nazwa, skrzynia ładunkowa mieściła 14 m3. Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju przyczep było skonstruowanie belki z nożami tnącymi. Przez wiele lat jej konstrukcja była (i nadal jest rozwijana), w efekcie czego produkowane dzisiaj przyczepy, mogą z powodzeniem konkurować pod względem jakości cięcia z sieczkarniami. W 1969 r. do sprzedaży trafiają sieczkarnie ciągnikowe „MEX”. W latach osiemdziesiątych zostają wyprodukowane pierwsze kosiarki „CAT”. W 2016 r. producent pokazał światu prasę IMPRESS.

r e k l a m a

Lew na polu

W 1975 Pöttinger przejął Bawarską Fabrykę Pługów w Landsbergu nad rzeką Lech. Tym samym w ofercie austriackiego specjalisty od zbioru zielonek pojawiły się pługi (SERVO), kultywatory (SYNKRO) oraz brony wirnikowe (LION – tytułowy lew). Po zakupie, w 2001 r. niemieckiej firmy Rabe z Bernburdu, do rodziny maszyn marki Pöttinger dołączają siewniki mechaniczne i pneumatyczne. Od sierpnia 2021 oferta maszyn powiększy się jeszcze bardziej. Podążając za trendami rynkowymi oraz rosnącym zapotrzebowaniem, Pöttinger rozpocznie produkcję i sprzedaż narzędzi do mechanicznego zwalczania chwastów - bron chwastowników i pielników.

Patrząc w przyszłość

Wraz z wprowadzeniem nowej generacji przyczep Jumbo, siewnika z przednim zbiornikiem AEROSEM FDD, platformy wymiany danych  agrirouter, systemu Next Machine Management oraz wielu innych rozwiązań z zakresu cyfryzacji rolnictwa, Pöttinger chce nadal wspierać rolników na całym świecie, w trudzie codziennej pracy.

opr. ap

fot. firmowe

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pöttinger – rekord mimo pandemii

Ponad 400 mln obrotu, taki wynik osiągnęła firma Pöttinger w roku finansowym 2021-2022.

czytaj więcej

Vermeer: robot do zbioru bel

Bale Hawk to robot do zbioru bel słomy, który opracowuje firma Vermeer.

czytaj więcej

Pöttinger Jumbo 7000 do ciągników o mocy do 500 KM!

Nowa seria przyczep samozbierających Pöttinger Jumbo 7000 oprócz imponujących rozmiarów, ma także kilka nowych rozwiązań technicznych. Producent zapewnia, że maszyny mogą bezpiecznie współpracować z ciągnikami o mocy nawet 500 KM! 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)