Nowy Fendt 200 Vario: 3-cylindry (na wypasie)!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowy Fendt 200 Vario: 3-cylindry (na wypasie)!

08.10.2020autor:

Nowa seria ciągników 200 Vario ze stajni Fendt wprowadza do swojej klasy ciągników rozwiązania z górnej półki. Od wprowadzenia serii 200 na rynek mija ponad 10 lat, więc nowa generacja została gruntownie zmodernizowana. 

Na pierwszy rzut oka nowe ciągniki Fendta wyróżnia nowy wygląd, to wyższa kabina i ledowe światła w przedniej części maski, które nawiązują do większych braci niemieckiego kompakta. Przyglądając się nieco bliżej, można dostrzec pochyloną przednią szybę i niewielkich rozmiarów belkę kabiny, która wraz z oknem dachowym powinna ułatwić pracę z ładowaczem czołowym. Do kabin nowych 3-cylindrowych ciągników z fabryki w Marktoberdorf trafiły rozwiązania, które rok temu były prezentowane w serii 700 Vario i 300 Vario. To m.in. nowa filozofia obsługi FendtONE.

Większa moc z Dynamic Performance

W skład nowej serii ciągników 200 Vario wejdzie 5 modeli (207 Vario, 208 Vario, 209 Vario, 210 Vario, 211 Vario) o zakresie mocy od 79 do 124 KM (maksymalna moc wg ECE R120). Model 211 Vario ma osiągać moc 124 KM, to dzięki nowej koncepcji większej mocy Dynamic Performance, polega ona na wzroście mocy o 10 KM wtedy, gdy jest to potrzebne. Co ciekawe, wzrost mocy nie aktywuje się po przekroczeniu konkretnej prędkości, ani pracy w zadaniach specjalnych. System wykrywa, kiedy podzespoły takie jak WOM, hydraulika, wentylator silnika i system klimatyzacji wymagają większej mocy, a następnie udostępnia  im odpowiednio więcej mocy poprzez system sterowania. Dodatkowa moc jest dostępna również przy pracy WOM podczas postoju, np. przy mieszaniu paszy. Ciągnik tej klasy będzie wybierany jako pomocnicza maszyna w gospodarstwie ze względu na swoją niską masę oraz zwrotność. Dodatkowa moc pozwala mu na pomoc w pracach o nieco wyższym zapotrzebowaniu na moc.

r e k l a m a

Nowe sterowanie wentylatora

Trzycylindrowy silnik o poj. 3,3 l AGCO Power spełnia wymogi norm emisji spalin etapu V dzięki katalizatorowi utleniającemu (DOC), filtrowi cząstek stałych (DPF) i selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), ale bez recyrkulacji spalin. Ponadto w silniku zainstalowane są popychacze hydrauliczne. Wentylator Visctronic jest sterowany elektronicznie w zależności od wymaganej wydajności chłodzenia. Wg producenta, zmniejsza to zużycie paliwa i zapewnia cichszą pracę.

3 warianty wyposażenia

Ciągniki Fendt 200 Vario będą dostępne w trzech wariantach wyposażenia: Power, Profi oraz Profi+:

  • Power - w tym wariancie operator ma do dyspozycji 10-calowy ekran na desce rozdzielczej na którym ma wgląd na parametry pracy. Sterowanie wyświetlaczem umożliwia pokrętło znajdujące się w pobliżu kolumny kierowniczej. Z poziomu terminala w wersji Power możemy programować dwie prędkości tempomatu, oraz zapisać prędkość obrotową na WOM. Nowością w tym wariancie jest joystick, dzięki któremu można sterować dwoma parami hydrauliki zewnętrznej lub uruchamiać tempomat, ma też dwa przyciski, które można w zależności od potrzeb przypisać do obsługi przekładni, funkcji silnika lub oświetlenia roboczego.

  • Profi - w ciągnikach Fendt 200 Vario również mamy do dyspozycji 10-calowy terminal w desce rozdzielczej, pojawia się natomiast możliwość opcjonalnego doposażenia ciągnika w dodatkowy 12-calowy terminal, który zwiększa powierzchnię wyświetlania oraz otwiera dla operatora więcej funkcji pomagających w pracy z maszynami, to. m.in sterowanie wydatkiem oleju na wyjściach hydraulicznych lub obsługa sekwencji na uwrociu. Opcjonalnie jest dostępny również joystick 3L, którego działanie szerzej omówiliśmy w prezentacji nowej filozofii obsługi ciągników Fendt. Możemy nim sterować ładowaczem czołowym, ale również po aktywacji jednego z dwóch pozostałych trybów pracy sterować maszyną towarzyszącą. Intotną różnicą dla ciągników w wersji Profi, jest dostępna w standardzie pompa hydrauliczna Load-Sensing.
  • Profi+ - jak można się domyślić to wariant oferujący najwięcej możliwości do pracy z ładowaczem czołowym i maszynami. W standardzie mamy do dyspozycji 10 i 12-calowy terminal z możliwością obsługi systemu ISOBUS, precyzyjną pracę z narzędziami w polu ułatwi system Fendt Guide, czyli po prostu automatyczne prowadzenie ciągnika z wykorzystaniem sygnału RTK. Terminale w wersji Profi+ mają możliwość wyświetlania różnych funkcji maszyn jednocześnie. Dla klientów ceniących sobie kontrolę nad organizacją zadań wykonywanych na zleceniach lub w gospodarstwie ciągniki 200 Vario w najwyższym standardzie wyposażenia mają system Fendt Task Pro.


  • Fendt 200 Vario jest dostępny dla klientów od pażdziernika br. Pierwsze egzemplarze zjadą z linii produkcyjnej pod koniec stycznia 2021.
    opr. łs
    fot. Konieczka
    r e k l a m a
    r e k l a m a

    Przeczytaj także

    Fendt: Mniejsze modele przyczep Tigo S i ST

    Seria przyczep do transportu Tigo MR Profi, MR i MS została uzupełniona o modele Tigo S i ST.

    czytaj więcej

    Z jakimi maszynami pracuje Fendt e100 Vario?

    Fendt kontynuuje prace nad akumulatorowym ciągnikiem elektrycznym. Przez ostatnie 3 lata określano możliwości zastosowania ciągnika w pracach rolniczych, ale też komunalnych.

    czytaj więcej

    Profi 6-2020 już w tym tygodniu!

    Już w tym tygodniu ukaże się najnowsze „profi” 6-2020. Jesteście ciekawi, o czym piszemy?

    czytaj więcej

    Najważniejsze tematy

    r e k l a m a
    Pytania i regulaminy
    Kategorie
    Produkty Agrarsklep
    Przydatne linki
    Social Media

    Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

    Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)