Kubota inwestuje w SeeTree – inteligentne technologie dla sadów
Inwestując 30 milionów dolarów w firmę SeeTree, Kubota rozwija technologie rolnictwa inteligentnego (ang. Smart Farming) przeznaczone dla sadów.
Firma Kubota ogłosiła, że zainwestowała 30 milionów dolarów amerykańskich w firmę SeeTree. Udowadnia tym samym, że jest zaangażowana w rozwój nowoczesnych technologii w rolnictwie.
Rolnictwo precyzyjne w sadownictwie
Inwestując w firmę SeeTree, Kubota wspiera rozwój technologii rolnictwa precyzyjnego stosowanych w sadownictwie. Pod hasłem „Dla Ziemi, dla życia” (ang. For Earth, For Life) producent rodem z Japonii działa na rzecz społeczności międzynarodowej w zakresie żywności, ochrony wód i środowiska. W tym celu w 2019 roku producent otworzył centra innowacji w Japonii i Europie. Celem jest rozwój nowych produktów i usług we współpracy z gospodarstwami rolnymi, instytucjami badawczymi i uczelniami oraz ze startupami (jak SeeTree) działającymi w branży rolniczej.
Cyfryzacja w sadzie
Firma SeeTree została stworzona w 2017 roku w Izraelu przez trójkę założycieli: analityka danych – Israela Talpaza, przedsiębiorcę Baraka Hachamova i specjalistę z branży badań i rozwoju – Guya Morgensterna. Główna siedziba firmy znajduje się w Tel Awiwie, ale biura są także w Kalifornii (USA) i Brazylii. Obecnie SeeTree zatrudnia 40 pracowników, w tym ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji i agronomii. Oferuje sadownikom kompleksową usługę zarządzania i optymalizacji zdrowia i produktywności drzew owocowych.
Jak działa system?
Informacji na temat stanu plantacji dostarczają obrazy z kamer, nagrania z dronów i czujniki naziemne. Dzięki temu sadownicy otrzymują wiarygodny zbiór danych, na podstawie których podejmują decyzję o wykonywanych zabiegach. Innymi słowy inteligentny system SeeTree dostarcza precyzyjnych i zrozumiałych dla użytkownika informacji indywidualnie o każdym drzewie w plantacji. To daje możliwość odpowiedniej reakcji na zaistniałe warunki (choroby i szkodniki), co w efekcie zwiększenia zarówno plon, jak i jakości owoców. W konsekwencji maksymalizacja plonu dobrej jakości owoców i oszczędność zasobów obniża procentowy udział kosztów w przychodach, a co równie ważne, znacznie ogranicza wpływ na środowisko.
opr. aj
fot. firmowe
dr Artur Jakubek
redaktor naczelny magazynu Profi
<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>
Najważniejsze tematy