Jaki ciągnik do maszyn zielonkowych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jaki ciągnik do maszyn zielonkowych?

27.07.2020autor: Piotr Jurek

Ciągnik pracujący z maszynami do zbioru zielonek musi spełniać określone funkcje. Wał odbioru mocy, układ hydrauliczny, tylny i przedni trzypunktowy układ zawieszenia i przekładnia – to od nich zależy wydajność i wygoda pracy na użytkach zielonych.






Wał odbioru mocy

W ciągniku powinna być dostępna prędkość WOM odpowiednia do maszyny towarzyszącej: 540 lub 1000 obr./min. Do lżejszych prac jak np. zgrabianie przydatne mogą być ekonomiczne prędkości WOM umożliwiające pracę z niższą prędkością obrotową silnika, co obniża zużycie paliwa i hałas w kabinie. Dodatkowym atutem może być automatyka wałka, która rozłącza napęd podczas podnoszenia maszyny np. na uwrociu czy przejazdach. Dla utrzymania stałych obrotów silnika a co za tym idzie obrotów wałka ciągnik powinien być wyposażony w system umożliwiający ustawienie obrotów silnika na zadanym poziomie. Znaczenie ma także liczba wpustów na wałku jego średnica, a przede wszystkim możliwość zmiany końcówki na inną, w razie potrzeby dopasowania do wałka współpracującej maszyny.


Układ hydrauliczny


Odpowiednia liczba sekcji hydraulicznych to podstawa. Niektóre z maszyn do zbioru zielonek wymagają aż czterech par złączy. Należy zwrócić uwagę na końcówki złączy, czy rozdzielacz hydrauliczny jest z sekcją pływającą umożliwiającą swobodny ruch siłownika na skutek działających na niego sił oraz funkcję regulacji wydatku hydraulicznego. Coraz większe uznanie zyskuje układ Power Beyond, który powoduje, że maszyna sama decyduje o tym ile oleju potrzebuje i pompa hydrauliczna pracuje tylko wtedy, kiedy jest potrzebny wydatek oleju.


Tylny i przedni TUZ


Układy zawieszenia mogą być regulowane mechanicznie lub elektronicznie, co wpływa m.in. na wygodę podczas zaczepiania. Dla wypoziomowania maszyny istotnym elementem jest możliwość dwustronnego regulowania wysokości wieszaka. Ważne są również stabilizatory łączników dolnych, które w pozycjach transportowych blokują maszynę i poprawiają stabilność ciągnika. Jeśli chcesz zaczepić maszynę na przednim TUZ, warto zwrócić uwagę czy ma on amortyzację wstrząsów.


To tylko najważniejsze elementy, które mogą poprawić wygodę pracy z maszynami do zbioru zielonek. Nie należy jednak zapomnieć o kwestiach związanych z przekładnią umożliwiającą dopasowanie obrotów silnika i prędkości jazdy oraz samej ergonomii ciągnika.

fot. firmowe
opr. pj
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pöttinger wprowadza nowe zgrabiarki 1- i 2-karuzelowe

Wprowadzając nowe zgrabiarki ciągnione, firma Pöttinger skupiła się na wysokiej jakości paszy i możliwie najlepszym kopiowaniu terenu. Nowe modele to 422 i 462 oraz 632 i 692.

czytaj więcej

Pobierz drugą część testu 7 pras wielkogabarytowych

Udostępniamy drugą część testu siedmiu pras wielkogabarytowych. Przyjrzymy się szczegółom poszczególnych modeli, w tym m.in wymiarom, masie i cechom szczególnym.

czytaj więcej
Testy maszyn

Tak pracuje Krone BiG X 1180!

Potężna sieczkarnia Krone BiG X 1180 jest napędzana 12-cylindrowym silnikiem Liebherr D9512 o pojemności 24,2 litra i mocy – bagatela – 1156 KM. Sprawdź jak pracuje najmocniejsza sieczkarnia na świecie!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)