Claas Rollant Uniwrap
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Claas Rollant Uniwrap

07.05.2021autor: Jan Józefowicz

Prasa z owijarką Claas Rollant Uniwrap od 20 lat. 

Sześć warstw folii

Claas wyjaśnia: „Dziś już nikt nie wyobraża sobie pracy bez automatycznej owijarki, zwłaszcza, że najnowszy model Claas Rollant Uniwrap 400 obecnie owija balot sześcioma warstwami folii w zaledwie 23 s. Przenoszenie i owijanie jest kontrolowane przez zespół czujników i nie wymaga stosowania kamery, która absorbowałaby uwagę operatora”.

Zanim do tego doszło było sporo pracy, najpierw z prasowanie a później owijaniem, co angażowało ludzi i dwa ciągniki. Odpowiedzią na taki stan było powstanie prasoowijarki Claas Rollant Uniwrap 250. Takie rozwiązanie chyba najbardziej ucieszyło firmy usługowe. 

Owijarka na pochyłościach

Prasy z owijarką sprawdzają się podczas pracy na małych polach i zboczach. Producent wskazuje, że modele Rollant Uniwrap od początku wyposażano w jedną oś zamiast dwóch, ale z większymi oponami. Celem było łatwiejsze ciągnięcie sprzętu, jej zwrotność i ochrona runi. 

Kolejną cechą, o której wspomina producent serii Uniwrap, jest to, że niezawodnie prowadzi bele z prasy na stół owijania. Dzięki temu prasy z owijarką mogą pracować na znacznych pochyłościach terenu. 

Warunkiem niezawodnego działania musi być współdziałanie stołu transportowego i stołu owijania. To szczególnie istotne w przypadku nie całkiem czysto formowanych bel. Poza tym balot musi obracać się pewnie, aby mógł zostać hermetycznie owinięty folią. W tym celu Claas opracował kombinację stołu transportowego z dużymi bocznymi blachami prowadzącymi i głębokiego stołu owijania, który składa się z pasów i rolek podporowych. 

r e k l a m a

High-Speed, czyli 36 obr./min

Przygotowując technologię prasy Uniwrap, inżynierowie Claas poświęcili sporo czasu na dopracowanie timingu i mechaniki zaciskania, aby chronić folię przed rozerwaniem. - Jednym z największych wyzwań, jakie napotkaliśmy podczas opracowywania serii Claas Uniwrap – wyjaśnia Peter Weinand odpowiedzialny jest za rozwój i sprzedaż pras tej marki, było stworzenie napędu High-Speed ramienia owijającego. To ważne, bo pracuje ono z prędkością 36 obrotów na minutę i zapewnia rozciągnięcie folii nawet o 82 proc. Aby nie uszkodzić folii przy takiej technologii, najważniejszą rolę w systemie odgrywają tuj nożyce do folii, które na początku i na końcu owijania we właściwym momencie zaciskają i z powrotem zwalniają folię.

Automatyzacja

Celem konstruktorów była automatyzacja maszyn i odciążenie traktorzysty, który pracuje prasoowijarką Rollant Uniwrap. Korzystając z terminala ma wgląd we wszystkie istotne dane maszyny, m.in. ciśnienie prasowania czy status owijarki. Claas wyjaśnia, że wyjątkową zaletą konstrukcji jest brak konieczności stosowania kamery, podczas prasowania, przenoszenia i owijania balotu. Zamiast tego dostępny jest układ czujników, który informuje operatora tylko w przypadku wystąpienia zakłóceń w pracy. 

Wyższa wydajność

Obecnie produkowane modele prasoowijarki Claas Rollant Uniwrap serii 400, w porównaniu do pierwotnej wersji Uniwrap 250 są nawet o 50 proc. wydajniejsze. A to nie koniec nowinek. - Sterowany przez ISOBUS system w przyszłości umożliwi prasie wysyłanie poleceń do ciągnika i tym samym zredukuje zużycie oleju napędowego przez sterowanie prędkością, jednocześnie optymalnie wykorzystując wydajność prasy. Warto dodać, że układ czujników PRO na zespole tnącym Uniwrap ostrzega o ryzyku zatoru, co pozwala uniknąć ewentualnego przestoju – podkreśla Peter Weinand, który towarzyszył rozwojowi systemu od samego początku.

opr. jj

autor Jan Józefowicz

Jan Józefowicz

redaktor

<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi" i portalu profitechnika.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Claas - nowa gama kombajnów zbożowych

Dwa lata temu, wprowadzając nową serię kombajnów Lexion, Claas zapowiedział wymianę praktycznie całej gamy maszyn żniwnych. Dzisiaj producent zaprezentował 20 modeli nowej serii Trion.

czytaj więcej

Jak prasy Claas spisują się w zielonkach?

Do zbioru pasz z użytków zielonych dedykowane są prasy stałokomorwe. Rollant firmy Claas wyposażony jest w system MPS, ma poprawić zagęszczenie bel. Sprawdzono, jak spisuje się w zbiorze lucerny.

czytaj więcej

Zmodernizowana fabryka ciągników Claas

Po trzech latach modernizacji i inwestycji o wartości 40 mln euro, fabryka traktorów Claas w Le Mans we Francji oficjalnie działa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)