Claas - nowa gama kombajnów zbożowych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Claas - nowa gama kombajnów zbożowych

06.08.2021autor: Adam Płachta

Dwa lata temu, wprowadzając nową serię kombajnów Lexion, Claas zapowiedział wymianę praktycznie całej gamy maszyn żniwnych. Dzisiaj producent zaprezentował 20 modeli nowej serii Trion.

Następca Tucano

Nowe kombajny mają zastąpić produkowane obecnie maszyny serii Tucano 400 i Tucano 500. W ofercie nadal pozostaną najmniejsze kombajny Tucano 300. Nowa seria Trion, w założeniach twórców ma spełniać oczekiwania zarówno rolników indywidualnych jak i dużych przedsiębiorstw oraz usługodawców. Kombajny Trion będą dostępne w trzech wersjach:  500 z pięcioma klawiszami, 600 z sześcioma klawiszami oraz 700 z hybrydowym systemem omłotu i separacji. Producent zapewnia również, że opcje wyposażenia maszyn będą bardzo różnorodne. Przy zakupie maszyny będzie można wybierać pomiędzy prostymi i sprawdzonymi rozwiązaniami a najnowszymi osiągnięciami techniki.  Nowe kombajny będą mogły współpracować z różnymi typami przyrządów żniwnych. Oprócz przyrządów żniwnych ze ślimakiem i stałym stołem Cerio, dostępne są również przyrządy żniwne Vario, przyrządy żniwne taśmowe Convio oraz składane przyrządy żniwne. W szczególności do zbioru upraw rosnących blisko ziemi, takich jak groch czy soja, do wyboru jest seria Maxflex ze ślimakiem oraz taśmowy Convio Flex, oba z ruchomym stołem. Ofertę przyrządów żniwnych uzupełnia Corio i Corio Conspeed do zbioru kukurydzy na ziarno oraz Sunspeed do zbioru słonecznika. Na niektórych rynkach (np. w Kanadzie), istnieje również możliwość dostarczenia podbieracza Swath Up. Trion automatycznie rozpoznaje podczepiony przyrząd żniwny.

Nowe silniki

Wszystkie serie TRION napędzane są najnowszą generacją sześciocylindrowych silników Cummins: w serii TRION 500 i w modelu TRION 640 pracuje silnik Cummins B6.7 zgodny ze Stage V o pojemności 6.7 l, a w modelach TRION 650, TRION 660 i TRION 700 – Cummins L9 zgodny ze Stage V o pojemności 8.9 l. Swoją moc nominalną podczas pracy jednostki osiągają już przy 1900 obr/min, natomiast dla przejazdów transportowych wystarczy 1650 obr/min. Ponadto wszystkie silniki są wyposażone w system automatycznej regulacji mocy DYNAMIC POWER. Jeśli nie jest wymagana pełna moc silnika sterownik silnika redukuje moc.  Zbiornik oleju napędowego w kombajnach TRION 500 i TRION 600 ma pojemność odpowiednio 600 i 800 litrów, a w serii TRION 700 do wyboru jest pojemność 800 lub 1000 litrów. Dodatkowo możliwe jest przewożenie 80 lub 100 litrów AdBlue. W zależności od potrzeb wszystkie modele TRION można wyposażyć w różne systemy automatyki i wspomagania operatora stanowiące elementy CEMOS AUTOMATIC i CEMOS DIALOG, które nie tylko zwiększają wydajność, lecz także optymalizują efektywność i jakość omłotu, odciążając przy tym operatora.

Gąsienice i poziomowanie w opcji

W serii Trion dostępność modeli z poziomowaniem podwozia Montana i podwoziem gąsienicowym Terra Trac jest większa niż w poprzednich generacjach kombajnów Claas. Zdaniem producenta, kombajny z systemem Montana wyrównują nachylenia boczne o maks. 18 procent, a nachylenia wzdłużne o maks. 6 procent. Modele Trion Montana dysponuje również napędem na wszystkie koła, funkcją dostosowywania czyszczenia Auto Slope oraz opcjonalną, załączaną elektrycznie blokadą mechanizmu różnicowego kół przednich. W nowej serii TRION dostępnych jest sześć modeli z napędami Terra Trac i trzema szerokościami gąsienic od 635 mm do 890 mm, w tym także Trion 530 Terra Trac z pięcioma wytrząsaczami. Ten ostatni, podobnie jak Trion 700 Terra Trac z wąskimi gąsienicami, ma szerokość transportową poniżej 3,29 m, z gąsienicami 735 mm nie przekracza szerokości transportowej 3,49 m. Modele Trion Terra Trac serii 600 z gąsienicami 635 mm mają szerokość transportową 3,49 m. Wszystkie modele Terra Trac tak samo jak maszyny na kołach mogą osiągać prędkość transportową do 30 km/h (w zależności od kraju).

System czyszczenia z wyrównaniem nachylenia

 Sito górne i sito dolne mają łączną powierzchnię 5,1 m2 w modelach TRION 500 i TRION 700 oraz 5,8 m2 w modelu TRION 600. Zdaniem producenta system czyszczenia 3D z aktywnym sterowaniem poprzecznym zapewnia utrzymanie pełnej wydajności czyszczenia nawet przy 20-procentowym nachyleniu bocznym. Podczas młócenia w górę stoku i w dół stoku prędkość obrotowa dmuchawy jest korygowana automatycznie. W kombajnach TRION 700 opcjonalny system czyszczenia 4D również zapewnia stałą wydajność na zboczach.

Zbiornik ziarna 12 000 l z wyładunkiem 130 l/s

W zależności od modelu i wersji zbiorniki ziarna mają pojemność 8000, 9000, 10 500, 11 000 lub 12 000 litrów. Prędkość rozładunku wynosi od 90 do 130 l/s. Kąt wychylenia rury wyładunkowej to 105 stopni. Opcjonalna kamera Profi Cam oferuje szerokokątny widok na przyczepę, ułatwiając rozładunek. Opcjonalnie dostępna jest również ruchoma końcówka rury wyładowczej.

r e k l a m a

Wszystkie modele Trion będą dostępne dla rynków europejskich od jesieni 2021 i można je zamawiać na żniwa w roku 2022. Wprowadzenie nowej serii na rynek Ameryki Północnej i Rosji jest planowane na żniwa w roku 2023.

W ofercie nadal pozostaje kombajn TUCANO 320 na rynkach Unii Europejskiej.


Opr. ap
Fot. firmowe

autor Adam Płachta

Adam Płachta

redaktor magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Technologia Claas Shredlage w opinii rolników

Od zeszłorocznej jesieni, pracownicy Claas Polska wraz z rolnikami testują praktyczne zastosowanie technologii Shredlage. Przedstawiamy opinię kilku rolników, którzy do przygotowania kiszonki z kukurydzy wykorzystali sieczkarnię Claas Jaguar 960 z tym systemem.

czytaj więcej

Claas – nowe ładowarki Torion

Nowy model ładowarki przegubowej Torion 1511P został stworzony z myślą o gospodarstwach hodowlanych i biogazowniach. Producent zapewnia, że maszyna sprawdza się podczas pracy na pryzmie oraz przy przeładunku bel.

czytaj więcej

Groźny wypadek pod Hrubieszowem. Motocyklista wpadł wprost na heder kombajnu

Do groźnego wypadku doszło w Małkowie Nowym pod Hrubieszowem. Na jednej z lokalnych dróg motocykl zderzył się czołowo z kombajnem zbożowym. Motocyklista dosłownie wpadł na zespół żniwny. Policja ustala okoliczności wypadku oraz kto zostanie ukarany za kraksę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)