Claas Cemos: dwa medale DLG
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Claas Cemos: dwa medale DLG

19.12.2021autor: Jan Józefowicz

Pierwszy to funkcjonalność Terranimo do systemu Cemos w ciągnikach, a drugi Auto Header do automatycznego ustawiania przyrządów żniwnych Claas Vario.

Ochrona gleby w terminalu ciągnika

System wspomagania operatora Cemos dla ciągników, który w przyszłości na bazie wieloletniej specjalistycznej wiedzy i doświadczenia będzie mógł obliczać ryzyko szkodliwego zagęszczenia gleby bez dodatkowego angażowania kierowcy. Wszystko z wykorzystaniem aplikacji Terranimo. Wskazanie na terminalu Cebis informuje operatora, czy przy aktualnych warunkach glebowych istnieje ryzyko szkodliwego zagęszczenia gleby podczas pracy zestawem: ciągnik + narzędzie. 

Jeśli na podstawie wizualnie przedstawionego dla trzech warstw gleby ryzyka zagęszczenia kierowca zmieni ustawienia ciągnika z narzędzieem, (np. ciśnienie w oponach) to informacje te zostaną uwzględnione w aktualnej ocenie ryzyka funkcji Terranimo. Wtedy kierujący ciągnikiem otrzymuje informację zwrotną o efektach optymalizacji.

Dane dotyczące maszyn i stanu gleby są pobierane z systemu wspomagania Cemos i łączone z Terranimo - modelem symulującym zagęszczenia gleby opracowanym przez Wyższą Szkołę Zawodową w Bernie  we współpracy z Instytutem Badawczym Agroscope Reckenholz, Aarhus University z Danii i szwedzkim University of Agricultural Sciences. 

Automat ustawia heder Vario 

W tym przypadku doceniono rozszerzenie środowiska Cemos o system Cemos Auto Header dla kombajnów Lexion i Trion. Podczas omłotu z wykorzystaniem przyrządów żniwnych Vario długość stołu oraz pionowa i pozioma pozycja nagarniacza dotychczas musiały być ręcznie regulowane przez operatora, aby uzyskać optymalny i równomierny przepływ materiału żniwnego. 

W celu odciążenia kombajnisty, firma Claas opracowała Cemos Auto Header, który automatycznie dostosowuje ustawienia przyrządu żniwnego do warunków omłotu. Sterowanie położeniem nagarniacza (góra-dół) odbywa się na podstawie danych pomiarowych z czujnika laserowego. Do sterowania długością stołu i poziomą pozycją nagarniacza wykorzystywane są dane rejestrowane przez czujnik wysokości warstwy masy żniwnej w kanale wciągającym. Dzięki temu materiał żniwny podawany jest równomiernej, co zmniejsza obciążenie podzespołów: od przyrząd żniwny, przez przenośnik pochyły i układ separacji końcowej, jednocześnie poprawiając wynik omłotu i umożliwiając ciągłą pracę z maksymalną wydajnością.

Te dwa srebrne medale dla Claasa przyznała komisja targów Agritechnica, ds. nowych produktów, Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego (DLG).

opr. jj

autor Jan Józefowicz

Jan Józefowicz

redaktor

<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi" i portalu profitechnika.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nietypowa współpraca firm Claas i Carraro

Oprócz rozwoju i produkcji ciągników oraz dostaw osi i komponentów współpraca obejmuje również wymianę wiedzy.

czytaj więcej
Testy maszyn

Test profi: o teleskopach, przyciskach i detalach - druga część testu ładowarek

Druga część testu porównawczego 5 kompaktowych ładowarek Faresin, JCB, Kramer, Manitou i Merlo o udźwigu ok. 2,5 t dotyczy przede obsługi.

czytaj więcej

Targi Polagra Premiery nie odbędą się w 2022 roku!

Zarząd grupy MTP podjął decyzję o odwołaniu targów Polagra Premiery, które miały odbyć się 12-14 stycznia 2022 roku. Nowy termin wyznaczono na styczeń 2023 roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)