Agritechnica 2019: premiera polskiego siewnika punktowego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Agritechnica 2019: premiera polskiego siewnika punktowego

14.11.2019autor: dr Artur Jakubek

Firma Bomet z Węgrowa zaprezentowała na targach Agritechnica mechaniczny siewnik punktowy Serpens. Czterorzędowa maszyna przeznaczona jest dla mniejszych i średnich gospodarstw i współpracuje z ciągnikami o mocy od 55 KM.




Wśród licznych premier na targach Agritechnica 2019 nie zabrakło także polskich akcentów. Nowy siewnik punktowy zaprezentowała firma Bomet z siedzibą w Węgrowie. Szerokość robocza 4–rzędowej maszyny z napędem mechanicznym wynosi 3 metry. Przy pomocy siewnika Serpens można wysiać kukurydzę, soję, sorgo, orzeszki ziemne i fasolę mung. Siewnik sprawdzi się w gospodarstwach z małym i średnim areałem.

Sekcja wysiewająca

Sekcja siewnika wyposażona jest w zbiornik nasienny o pojemności 25 dm3. Odpowiednio ukształtowane dno zapewnia całkowite opróżnienie z materiału siewnego. Sekcja wysiewająca jest napędzana przez szerokie koło kopiujące oraz przekładnię łańcuchową. Niemniej ważnym zadaniem koła kopiującego jest utrzymanie i kontrola odpowiedniej głębokości siewu oraz zagęszczanie gleby nad wysianym ziarnem.

Możliwości modyfikacji

Wymienne tarcze wybierające nasiona umożliwiają precyzyjny wysiew różnych wielkości ziaren na czterech głębokościach: 3 cm, 6 cm, 8 cm i 10 cm. Zastosowanie wymiennych par kół umożliwia uzyskanie aż ośmiu rozstawów wysiewu nasion w rzędzie: 12 cm, 13 cm, 14 cm, 15 cm, 16 cm, 17 cm, 18 cm i 19 cm. Natomiast modułowa budowa ramy i sekcji siewnika pozwala na uzyskanie szerokości międzyrzędzi uprawianych roślin w szerokim zakresie od 50 cm do 80 cm. 

- Siewnik Serpens został stworzony z myślą o precyzyjnym, wysokiej jakości siewie oraz komfortowej obsłudze. Aby zwiększyć uniwersalność i poprawić ekonomiczność przejazdów roboczych, wyposażyliśmy go w aplikator nawozów – mówi Łukasz Sińczuk, wiceprezes firmy Bomet.

Bezpieczny podsiew nawozu

Zbiornik aplikatora nawozu o pojemności 70 dm3 połączony jest teleskopowymi przewodami z redlicą znacznika aplikatora. Odpowiednio ukształtowany znacznik pozwala dostarczyć na odpowiednią głębokości i w odpowiedniej odległości od nasion dawkę startową nawozów. - Taki sposób aplikacji ma za zadanie bezpiecznie i efektywnie stymulować rozwój młodych roślin - dodaje Łukasz Sińczuk.

Standardowym wyposażeniem siewnika są hydrauliczne znaczniki oraz koła podporowe. Masa maszyny wynosi: 630 kg bez dozownika nawozu lub 800 kg z dozownikiem nawozu. Minimalne zapotrzebowanie siewnika na moc to 55 KM (40 kW).

opr. aj

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Agritechnica 2019: dwa rotory w Sampo-Rosenlew

Premiera dwurotorowego kombajnu firmy Sampo-Rosenlew na targach w Hanowerze.

czytaj więcej

Targi Agritechnica 2019 na półmetku!

Targi Agritechnica w Hanowerze to nie tylko święto fanów techniki rolniczej, ale również najważniejsze wydarzenie w branży rolniczej, na którym prezentowane są nowości z całego świata. Jesteśmy właśnie na półmetku targów, które potrwają do soboty 16. listopada. Jest zatem jeszcze kilka dni na odwiedzenie targów. Tymczasem prezentujemy kilka zdjęć z Agritechniki.

czytaj więcej

Agritechnica 2019: nowy opryskiwacz Hardi Aeon Centura

Podczas targów Agritechnica 2019 duński producent zaprezentował opryskiwacz Aeon Centura. Nowa maszyna ze zbiornikiem 5200 l i 36–metrową belką polową ma nisko położony środek ciężkości i zawieszenie hydrauliczne.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)