Z artykułu dowiesz się
r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>Wzmożone kontrole środków ochrony roślin i zaostrzone przepisy karne
Wzmożone kontrole środków ochrony roślin i zaostrzone przepisy karne
08.06.2021autor: wk
Rośnie liczba wykrywanych nieprawidłowości w sprzedaży i stosowaniu środków ochrony roślin. Aby walczyć z tym niebezpiecznym procederem zaostrzono przepisy karne. Za podrabianie preparatów można trafić do więzienia nawet na 3 lata.
Ważną rolę w ograniczaniu ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin odgrywa eliminowanie nieprawidłowości w obrocie tymi preparatami, a w szczególności zapobieganie dystrybucji środków podrobionych lub niedopuszczonych do stosowania. Konieczne w tym zakresie są także działania kontrolne służb państwowych, czytamy w informacji przesłanej do Sejmu przez MRiRW.
Zgodnie z rejestrami prowadzonymi przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, obrót środkami ochrony roślin prowadzony był w 2018 r. w 8124 punktach sprzedaży, natomiast w 2019 r. w 8029 takich punktach.
Inspektorzy PIORiN w 2018 r. przeprowadzili 6626 kontroli w punktach obrotu i konfekcjonowania środków ochrony roślin, natomiast w 2019 r. – 6773 kontrole.
WALKA Z PODRÓBKAMI
Kontrole przeprowadzane były zarówno w:
• hurtowniach,
• punktach obrotu detalicznego,
• punktach konfekcjonowania środków ochrony roślin,
• miejscach produkcji środków ochrony roślin,
• miejsca gdzie może być prowadzony obrót takimi środkami i zaprawionym materiałem siewnym (np. na targowiskach).
r e k l a m a
Przeprowadzano także kontrole obrotu środkami ochrony roślin w grupach producenckich, u posiadaczy zezwoleń MRiRW na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin lub pozwoleń na handel równoległy tymi produktami, w miejscach składowania środków ochrony roślin, w firmach logistycznych, transportowych, u przewoźników środków ochrony roślin oraz na przejściach granicznych.
W roku 2018 wydane zostały 22 decyzje o określeniu opłaty sankcyjnej ze względu na sprzedaż środków niedopuszczonych do obrotu, a w roku 2019 r. - 36 decyzji.
Dostrzegając wagę problemu obrotu podrobionymi środkami ochrony roślin znowelizowane zostały przepisy karne, wprowadzając karę pozbawienia wolności do lat 3 za wytwarzanie, konfekcjonowanie lub wprowadzanie do obrotu podrobionych
środków ochrony roślin.
KONTROLE STOSOWANIA ŚOR
Realizując zadania z zakresu eliminowania zagrożeń związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin PIORiN przeprowadzała także kontrole stosowania środków ochrony roślin m.in.:
• w miejscach produkcji rolnej i leśnej,
• w miejscach fumigacji i zaprawiania materiału siewnego,
• na terenach kolejowych, zieleni miejskiej,
• u użytkowników profesjonalnych świadczących usługi w zakresie wykonywania zabiegów z zastosowaniem środków ochrony roślin,
W ramach nadzoru nad prawidłowością stosowania środków ochrony roślin w 2018 r. inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadzili 23 312 kontroli, natomiast w 2019 r. – 23 296 kontroli.
W wyniku przeprowadzonych w 2018 r. kontroli w 1 512 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości, wystawiono 1 092 mandaty karne oraz złożono 8 wniosków o ukaranie do sądu, natomiast w 2019 r. w wyniku przeprowadzonych kontroli w 2 108 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości, wystawiono 1 687 mandatów karnych oraz złożono 6 wniosków do sądu. wk
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a