Więcej środków ochrony roślin – nowy projekt w ministerstwie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Więcej środków ochrony roślin – nowy projekt w ministerstwie

20.06.2023autor: wk

Dzięki przepisom, które zostały zawarte, w przygotowanym przez ministerstwo rolnictwa w projekcie rozporządzenia „w sprawie zastosowań małoobszarowych środka ochrony roślin”, rolnicy będą mieli dostęp do większej ilości środków ochrony roślin przeciwko organizmom szkodliwym rzadko występującym w uprawach.

Nowela dotycząca wykazu zastosowań małoobszarowych środka ochrony roślin to następstwo wykonania przepisów Unii Europejskiej w zakresie wprowadzenia do obrotu ś.o.r. Zawiera ona przepisy, które dotyczą wykorzystania, a także zezwoleń na te zastosowania.

Co to znaczy zastosowanie małoobszarowe?

Zastosowanie małoobszarowe to inaczej zastosowanie środków ochrony roślin na uprawach, które nie są z perspektywy przemysłu ochrony roślin opłacalne, ale są ważne dla producentów rolnych. Dotyczą one upraw specjalistycznych:
  • owoców i warzyw,
  • roślin ozdobnych,
  • szkółek roślin przeznaczonych do sadzenia,
  • roślin aromatycznych.

Dotyczą także organizmów szkodliwych, które w Polsce nie występują powszechnie w uprawach. Taka niedostateczna ochrona upraw małoobszarowych, zagrażać może zrównoważonej produkcji roślin spożywczych i użytkowych o wysokiej jakości i wartości. Brak ochrony może mieć także negatywne przełożenie na zdrowie ludzi i środowisko (ewentualne stosowanie środków ochrony roślin niezgodne z prawem).

r e k l a m a


Czytaj także: Zgnilizna twardzikowa w słoneczniku. Kiedy i czym zwalczać?


Do projektowanej nowelizacji dołączono załącznik z wykazem roślin, które są powszechnie uprawiane w Polsce, a także listę organizmów dla nich szkodliwych, ale nie występujących powszechnie. Takie agrofagi, które pojawiają się sporadycznie, powodują ogromne straty w uprawy, a z uwagi na brak cykliczności lub powszechności występowania tych szkodników przedsiębiorstwa z branży chemicznej nie są zainteresowane staraniem się o wydanie zezwolenia na wprowadzenie takiego środka do obrotu z przeznaczeniem w tym zakresie. Dzięki zmianom w przepisach zostanie stworzona możliwość dla rolników do uzyskania szerszej gamy środków ochrony roślin. Posiadacze zezwoleń natomiast będą mieli możliwość skorzystania z uproszczonego trybu uzyskania zezwolenia na wprowadzenia środka ochrony roślin do obrotu z zastosowaniem małoobszarowym.

Rdza żółta została usunięta

W załączniku do projektowanej nowelizacji rozporządzenia, w porównaniu do tego obowiązującego dodano:
  • uprawę buraka cukrowego w relacji ze skośnikiem buraczakiem oraz cykadą trzcinową.
  • usunięto uprawę pszenżyta w relacji z rdzą żółtą – decyzja poparta tym, że organizm ten występuje już powszechnie.

wk
fot: envato.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

PZPRZ - Odnowienie rejestracji glifosatu w Unii Europejskiej jest niezbędne!

Odnowienie rejestracji dla glifosatu jest niezbędne. Jego brak to nie tylko usunięcie kolejnej substancji czynnej z ograniczonej już palety środków ochrony roślin, ale to realne zagrożenie dla konkurencyjności polskich produktów rolnych.

czytaj więcej
Zboża

Ochrona pszenicy jak polisa - Program ochrony fungicydowej pszenicy

Program ochrony fungicydowej pszenicy warto układać tak, by na każdym etapie jej rozwoju celować w najważniejsze i najgroźniejsze choroby. Swoją propozycję przedstawia firma Osadkowski Sp. z o.o.

czytaj więcej

Ochrona na każde warunki i kieszeń

W Sławkowie firma Bayer pokazała technologie ochrony fungicydowej i herbicydowej w pszenicy. Poziom intensywności tych programów ma pozwalać niemal każdemu na dobranie rozwiązania idealnego na swoje pola.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)