Uprawa konopi siewnych i medycznych – prace Podkomisji Sejmowej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uprawa konopi siewnych i medycznych – prace Podkomisji Sejmowej

17.01.2021autor: Dorota Kolasińska

W ramach Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP, odbyło się Posiedzenie Podkomisji, na temat uprawy konopi siewnych i medycznych oraz ich znaczenia w rolnictwie. Ile uprawiamy w Polsce konopi? 

Konopie siewne i włókniste cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko rolników, ale również Komisji Rolnictwa. 

Kilka dni temu w ramach Podkomisji odbyło się spotkanie online, w którym uczestniczył Sekretarz stanu Ryszard Bartosik oraz przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, sektora uprawy i przetwórstwa konopi, a także pracownicy instytutów badawczych.

Według Ryszarda Bartosika znaczenie uprawy konopi włóknistych w Polsce rośnie, ale również zapotrzebowanie.

– Zgodnie z danymi z Urzędów Marszałkowskich w roku 2013 konopie uprawiane były na powierzchni ok. 254 ha, a w roku 2020 roku na już powierzchni  ok. 3,6 tys. ha, co oznacza 14-krotny wzrost. O zainteresowaniu uprawą konopi świadczy także rosnąca ilość beneficjentów płatności bezpośrednich do konopi włóknistych – informuje resort rolnictwa. Według MRiRW produkt główny z uprawy konopi jak i produkty uboczne mają szerokie zastosowanie w różnych sektorach biogospodarki. Ponadto konopie pochłaniają dużo dwutlenku węgla z atmosfery. Konopie znakomicie adaptują się do różnorodnych warunków klimatycznych, są istotne w płodozmianie. 

Resort rolnictwa zamierza wspierać ten sektor w obecnym okresie programowania WPR oraz kontynuować wsparcie w ramach WPR na lata  2021-2027, zarówno w ramach I jak i II filaru. Wobec rosnącego zainteresowania należy rozważyć zmiany w aktualnych przepisach ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, dla której wiodące jest Ministerstwo Zdrowia.

Oprac. dkol na podst. MRiRW
Fot. poglądowe
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy zasiać konopie oleiste Henola, by uzyskać najwyższy plon?

W ostatnich latach uprawa konopi zarówno w świecie, jak też w Polsce z roku na rok wzrasta. W naszym kraju powierzchnia uprawy tej rośliny powiększyła się wg Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2,677 ha w 2019 r. do 3,593 ha w 2020 roku. Zainteresowanie uprawą rośnie, a w ub.r. najwięcej konopi uprawiali rolnicy w woj. lubelskim.

czytaj więcej
Aktualności

Rozwój usług rolniczych – wiceminister Bartosik zachęca do składania wniosków

Do 15 lutego można składać wnioski na dofinansowanie rozwoju usług rolniczych. W Sejmie poznaliśmy szczegóły tego działania pomocowego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Polski rynek konopii będzie wart 5 mld zł w 2025 roku

W Polsce, rynek konopi siewnych jest w początkowej fazie. Legalizacja medycznej marihuany spowodowała w latach 2019-2020 zwiększony popyt na konopie, zarówno ze strony konsumentów jak i przedsiębiorstw oferujących produkty z konopii – mówi Dmitrij Gerok, analityk Euromonitor International.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)