Unia Europejska rekordowo zwiększyła import słonecznika
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Unia Europejska rekordowo zwiększyła import słonecznika

18.06.2022autor: Maryia Khamiuk

Wielkość importu nasion słonecznika przez kraje Unii Europejskiej przekracza prognozy, w związku z czym w kwietniu i lipcu jego przetwarzanie może wzrosnąć o 1,3-1,4 mln ton. W analogicznym okresie minionego roku ten wskaźnik był na poziomie 8,1 mln ton - informuje APK-Inform powołując się na dane Oil World.

Największy wzrost przetwarzania słonecznika wśród krajów Unii Europejskiej jest oczekiwany w Rumunii, na Węgrzech, we Francji, Hiszpanii i Bułgarii.

Według szacunków ekspertów w marcu Unia Europejska zaimportowała 100 tys. ton słonecznika. To jest najwyższy wskaźnik w ciągu ostatnich 15 miesięcy. Dla porównania – w lutym i marcu ubiegłego roku import wyniósł odpowiednio 40 tys. ton i 27 tys. ton. Główny wolumen był dostarczony z Mołdawii (75 tysięcy ton) i Ukrainy (14 tysięcy ton).

Warto zauważyć, że wielkość eksportu słonecznika z Ukrainy w kwietniu osiągnęła 105 tysięcy ton, z których zdecydowana większość została dostarczona do UE, a w maju te wielkości dostaw z Ukrainy mogą się utrzymywać. Ponadto analitycy oczekują, że w kwietniu i lipcu tego roku Argentyna wyeksportuje do UE około 120-130 tys. ton słonecznika.

Łącznie od początku roku marketingowego, czyli sierpień-marzec 2021/22 roku, Unia Europejska importowała 413 tys. ton słonecznika. Ten wskaźnik jest znacznie mniejszy poziomu poprzedniego roku marketingowego 2020/21 – 710 tys. ton.

oprac. Maryia Khamiuk

Fot. Envato Elements
autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dni Słonecznika 2022 pod Namysłowem

Prawie w całej Polsce widzimy na polach nową/starą uprawę – słonecznik. Według danych ARiMR rolnicy zgłosili w tym roku do dopłat łącznie prawie 65 tys. ha! Jest to wielkość znacznie wyższa od promowanej od dekady soi (48 tys. ha) i dorównuje wielu innym gatunkom (np. lucernie mieszańcowej, pszenżytu jaremu).

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapraszamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu – Sesja: Uprawa i technika II

Coraz trudniej jest gospodarować w rozchwianych warunkach pogodowych i rynkowych. Obecnie bardzo dużym wyzwaniem jest ochrona upraw w warunkach suszy i upałów. Jedną ze strategicznych potrzeb gleb jest natomiast wprowadzanie w coraz szerszym zakresie międzyplonów, które działają fitosanitarnie, strukturotwórczo i aktywują życie biologiczne. Na te zagadnienia odpowiemy podczas już VIII Forum Rolników i Agrobiznesu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)