Szacunek zbiorów wg GUS. Ile zboża zebrali rolnicy w 2023?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szacunek zbiorów wg GUS. Ile zboża zebrali rolnicy w 2023?

02.10.2023autor: Patrycja Bernat

Główny Urząd Statystyczny opublikował szacunkowe zbiory ziemiopłodów rolnych na rok 2023. Jak oceniono zbiory zbóż, rzepaku i buraków cukrowych?

Plony zbóż i powierzchnia uprawy 2023

Żniwa zbóż w tym roku rozpoczęły się w trzecie dekadzie lipca, niestety opady deszczu w sierpniu uniemożliwiały przeprowadzenie zbiorów, co w efekcie doprowadzało do nadmiernej wilgotności ziarna, rozwoju chorób grzybowych oraz redukcji poziomu białka.

Powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2023 roku wyniosła około 7,1 mln ha:
  • pszenica – ponad 2,4 mln ha,
  • żyto – około 0,7 mln ha,
  • jęczmień – ponad 0,6 mln ha,
  • owies – blisko 0,5 mln ha,
  • pszenżyto – około 1,2 mln ha,
  • mieszanki zbożowe – około 0,3 mln ha.
Plony zbóż ogółem wynieść mają około 49,4 dt/ha, czyli na poziomie ubiegłorocznym. Plony zbóż podstawowych – 45,4 dt/ha, około 1% mniej niż w roku ubiegłym.
Zbiory zbóż ogółem ocenia się na 35,2 miliona ha, czyli 1% mniej niż w czasie zbiorów w zeszłym roku.

Plony rzepaku i rzepiku i powierzchnia uprawy 2023

Stan plantacji rzepaku ozimego, który został pozostawiony pod tegoroczne zbiory, oceniono lepiej niż przed rokiem, a rzepak przezimował bez większych strat. Żniwa rozpoczęto lokalnie w drugiej połowie lipca i zakończyły się w drugiej połowie sierpnia.

Powierzchnia upraw rzepaku i rzepiku w tym roku się zwiększyła o około 1% i wyniosła ok. 1,1 mln ha.
Zbiory rzepaku i rzepiku oszacowano na 3,7 mln ton, również o około 1% więcej niż w roku poprzednim.

Zbiory buraka cukrowego i powierzchnia uprawy

Powierzchnia upraw buraka cukrowego, według szacunków będzie znacznie większa niż w roku ubiegłym, zwiększy się nawet o 16% i wyniesie 0,3 mln ha.
Przebieg pogody sprzyjał na ogół dobre wegetacji buraków, a uwilgotnienie gleby w końcowej fazie wzrostu powoduje przyrost masy korzeni, ale i spadek polaryzacji.

Wysokość plonów oszacowano na poziomie niższym niż w poprzednim roku – 3% mniej – 620 dt z ha.
Zbiory buraków cukrowych ocenia się na 15,9 mln ton, jest to o 12% więcej od wyniku, jaki uzyskano podczas zbiorów w 2022 roku.

Bernat Patrycja
Źródło: GUS
Fot: envato.elements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Zbiory kukurydzy na ziarno wystartowały. Państwowe spółki mają pomóc w jej skupie

W całym kraju rozpoczyna się zbiór kukurydzy na ziarno. Na pierwszy ogień idą nie tylko odmiany z krótkim FAO, ale także te plantacje, gdzie zabrakło w tym sezonie wody i łodygi oraz liście są już praktyczne suche. Pierwsze sygnały od rolników mówią o plonach niskich lub średnich. A co ze skupem i cenami mokrej kukurydzy? Rolnikom z pomocą mają przyjść rządowe spółki.

czytaj więcej
Ziemniaki

Zbiory ziemniaków - Efektowne pokazy w deszczowej aurze

Na targach w Gronowicach rolnicy mogli się przekonać, jak zebrać wartościowy plon ziemniaków w niesprzyjających warunkach i jak mogą w tym pomóc m.in. nowoczesne kombajny.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)