Susza w 5 województwach, w 4 uprawach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Susza w 5 województwach, w 4 uprawach

27.09.2022autor: Janusz Biernacki

W 13. okresie raportowania susza rolnicza występuje w Polsce w 5 województwach, na 4 uprawach. Dotyczy, m.in. nowych zasiewów rzepaku i rzepiku. Zmniejszył się natomiast jej zasięg w uprawach ziemniaka, kukurydzy na ziarno i kiszonkę.

W 13. okresie raportowania susza rolnicza występuje w Polsce w 5 województwach, na 4 uprawach. Dotyczy, m.in. nowych zasiewów rzepaku i rzepiku. Zmniejszył się natomiast jej zasięg w uprawach ziemniaka, kukurydzy na ziarno i kiszonkę.
W 13. okresie raportowania, tj. od 21 lipca do 20 września 2022 r. największy deficyt wody notowano na terenie wschodniej części Pojezierza Mazurskiego, na Pobrzeżu Słowińskim, w środkowej części Pojezierza Pomorskiego oraz na Pojezierzu Wielkopolskim, do –159 mm. Na dużym obszarze kraju niedobory wody wynoszą od 0 do –119 mm. W niektórych rejonach notowano natomiast dodatnie wartości KBW.
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w 13. okresie raportowania IUNG – PIB stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na terenie 5 województw, w 4 monitorowanych uprawach, tj.:
  • rzepaku i rzepiku (nowe zasiewy),
  • ziemniaka,
  • kukurydzy na kiszonkę,
  • kukurydzy na ziarno.
Największy zasięg suszy odnotowano w nowych zasiewach rzepaku i rzepiku ozimego. Wystąpiła w 92 gminach, na obszarze 0,47% gruntów ornych kraju. Na plantacjach ziemniaka zjawisko wystąpiło w 48 gminach, w uprawach kukurydzy na kiszonkę w 4 gminach a w kukurydzy na ziarno w 1 (patrz mapa).
Zasięg maksymalny
Szczegółowe informacje przedstawiające straty plonów w poszczególnych województwach za pomocą map oraz tabel zamieszczone są na stronie systemu monitoringu suszy rolniczej (SMSR): www.susza.iung.pulawy.pl, w zakładce: mapy zagrożenia suszą\wybierz uprawę\wybierz okres – należy wybrać zasięg maksymalny, z którego wynika pełna informacja o suszy i jest on najbardziej miarodajny w monitorowanym okresie wegetacyjnym w oznaczeniu wystąpienia suszy rolniczej.
Tegoroczne warunki pogodowe sprawiły, że w Polsce wystąpił duży deficyt wody, powodujący suszę we wszystkich monitorowanych roślinach uprawnych.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Będzie wydłużenie terminu składnia wniosków o oszacowanie strat suszowych? Aplikacja znowu zawodzi

Rolnicy zgłaszają, że aplikacja „Zgłoś szkołę rolniczą” znowu szwankuje – zawiesza się, nie działa, jest powolna. Samorząd rolniczy apeluje do MRiRW o wydłużenie terminu składnia wniosków o oszacowanie strat spowodowanych suszą rolniczą do końca listopada. Rolnicy potrzebują więcej czasu i sprawnie działającego systemu.

czytaj więcej

Czy dopłaty bezpośrednie wzrosną?

Rolnicy od dłuższego czasu apelują do polityków, by ci zwiększyli stawki dopłat. Dotąd byli ignorowani, jednak sytuacja staje się coraz bardziej poważna, bo przy rosnących kosztach produkcji dopłaty niemal w ogóle nie wspierają producentów rolnych. W sprawę zaangażowała się Lubelska Izba Rolnicza. Jak uzasadnia swój apel?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)