Powstanie Narodowe Centrum Badań Zmian Klimatu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Powstanie Narodowe Centrum Badań Zmian Klimatu

07.01.2020autor: Janusz Biernacki

W Polsce ma powstać Narodowe Centrum Badań nad Zmianami Klimatu. Zadaniem ośrodka będzie wspieranie i koordynowanie naszej strategii oraz projektów w tej ważnej dla całego globu dziedzinie. W skali globalnej UE emituje 10% CO2, z czego na nasz kraj przypada 1%. Jesteśmy pod tym względem na trzecim miejscu, po Niemczech i Wielkiej Brytanii, a na równi z Francją i Włochami.

Na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w Mikołowie (woj. śląskie) Izabela Kloc, europosłanka PiS i pomysłodawczyni powołania Centrum przypomniała, że idea i lokalizacja ośrodka na Śląsku nawiązuje do projektu sprzed 13 lat, który nie doczekał się realizacji.
Zainteresowanie współpracą wyraziły już, m.in. Ministerstwo Aktywów Państwowych (nadzorujące spółki wydobywcze i energetyczne), Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz delegacje narodowe z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

Misją CBZK ma być inicjowanie i koordynowanie prac dotyczących zmiany klimatu oraz nadanie im jak najszerszego kontekstu. Placówka ma zajmować się skutkami zmian klimatu w aspekcie środowiskowym, gospodarczym, społecznym, politycznym, prawnym oraz dotyczącym bezpieczeństwa państwa, zdrowia, kultury i edukacji.
Działania te są szczególnie ważne dla Polski, ponieważ do 2030 r. koszt naszej transformacji energetycznej może przekroczyć bilion zł, najwięcej spośród wszystkich państw UE.

Zdaniem pomysłodawczyni, Centrum mogłoby powstać w Mikołowie, z wykorzystaniem infrastruktury Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Ostateczna lokalizacja nie została jednak jeszcze zatwierdzona.
Źródło:PAP
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnictwo – główna ofiara zmiany klimatu

Straty w rolnictwie na skutek huśtawek pogodowych i ekstremalnych zjawisk sięgają wielu milionów złotych. Niestety, meteorolodzy przewidują, że w przyszłości może być jeszcze gorzej. Co nas zatem czeka?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapraszamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu – Sesja: Uprawa i technika II

Coraz trudniej jest gospodarować w rozchwianych warunkach pogodowych i rynkowych. Obecnie bardzo dużym wyzwaniem jest ochrona upraw w warunkach suszy i upałów. Jedną ze strategicznych potrzeb gleb jest natomiast wprowadzanie w coraz szerszym zakresie międzyplonów, które działają fitosanitarnie, strukturotwórczo i aktywują życie biologiczne. Na te zagadnienia odpowiemy podczas już VIII Forum Rolników i Agrobiznesu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)