Pomoc finansowa – agrofagi kwarantannowe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pomoc finansowa – agrofagi kwarantannowe

13.06.2020autor: Dorota Kolasińska

PIORIN informuje o możliwości uzyskania wsparcia finansowego z budżetu państwa w przypadku wykrycia w gospodarstwie niektórych agrofagów kwarantannowych.

Pomoc z budżetu państwa na pokrycie poniesionych strat oraz kosztów zwalczania tych organizmów szkodliwych jest możliwa w ramach tzw. dotacji przedmiotowych.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o możliwości ubiegania się o pomoc finansową dotowaną z budżetu państwa w przypadku pojawienia się w gospodarstwie agrofagów kwarantannowych w uprawach.

W ramach tej pomocy można ubiegać się o pokrycie strat wynikających z wystąpienia bakterii Clavibacter sepedonicus (sprawca choroby - bakteriozy pierścieniowej ziemniaka) lub bakterii Ralstonia solanacearum (sprawca choroby – śluzaka) w przypadku uprawy ziemniaków z przeznaczeniem na sadzeniaki ziemniaka lub na ziemniaki inne niż sadzeniaki lub wirusa wrzecionowatości bulw ziemniaka (PSTVd) w przypadku uprawy ziemniaków z przeznaczeniem na sadzeniaki ziemniaka oraz pokrycia kosztów zabiegu z zastosowaniem środka ochrony roślin lub kosztów odkażania przedmiotów lub miejsc z zastosowaniem środka ochrony roślin lub produktu biobójczego, w przypadku wystąpienia lub podejrzenia wystąpienia agrofagów kwarantannowych.

Wnioski o udzielenie i wypłacenie dotacji można złożyć u Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, za pośrednictwem wojewódzkiego inspektora. Szczegółowe informacje w tym zakresie można uzyskać w każdej jednostce Inspekcji.
W 2019 r. złożonych zostało 10 takich wniosków, dla których Główny Inspektor wydał decyzje przyznające pomoc na łączną kwotę 2,3 mln zł.

oprac. dkol na podst. piorin.gov.pl
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie są podstawowe zasady umowy o pomoc przy zbiorach?

Z uwagi na chorobę żony muszę skorzystać z pomocy osób trzecich w czasie żniw. Znalazłem zainteresowanego pracą, ale z uwagi na brak ubezpieczenia chce on zawrzeć umowę przy zbiorach i być ubezpieczony w KRUS. Jakie są podstawowe zasady takiej umowy?

czytaj więcej

Po interwencji TPR sprzedawca zwrócił rolnikowi pieniądze za wadliwą maszynę rolniczą

Jak opisywaliśmy przypadek naszego Czytelnika, który w lipcu ubiegłego roku kupił nowy agregat: maszyna uległa awarii. Producent miał ją naprawić. W październiku maszyna została zabrana z gospodarstwa. Do dziś jednak Czytelnik nie otrzymał jej naprawionej. Po naszej publikacji sprawa została rozwiązana.

czytaj więcej

Mszyce to narastający problem upraw ziemniaka

Seria ciepłych jesieni i łagodnych zimy stała się sprzymierzeńcem mszyc, w tym mszycy brzoskwiniowo-ziemniaczanej, której osobniki można było obserwować minionej zimy na uprawach ozimin. Szkodniki te pojawiają się więc tej wiosny coraz wcześniej i coraz liczniej na plantacjach ziemniaka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)