Odkwaszanie gleb w Polsce – dofinansowanie zakupu nawozów wapniowych, to jeden z punktów programu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Odkwaszanie gleb w Polsce – dofinansowanie zakupu nawozów wapniowych, to jeden z punktów programu

20.07.2023autor: Patrycja Bernat

W połowie lipca odbyło się kolejne już spotkanie z przedstawicielami władz, podczas którego omawiano stan gleb w Polsce. W Pałacu Prezydenckim rozmowy toczyły się pomiędzy członkami Narodowej Rady Rozwoju, przedstawicielami rządu oraz ekspertami z Kolacji na rzez Zdrowych Gleb. Przedstawiono założenia Narodowego Programu Powszechnego Odkwaszania Gleb. Jakie będą kolejne kroki i wsparcie?

Na początku roku zawiązano Koalicję na rzecz Zdrowych Gleb, której celem jest intensyfikacja działań na rzecz systemowego podejścia do kompleksowej regeneracji obszarów rolnych. Rezultatem współpracy, aż czternastu najważniejszych rolniczych organizacji i stowarzyszeń było sformułowanie konkretnych propozycji działań, a tym samym przyjęcie Narodowego Programu Powszechnego Odkwaszania Gleb w Polsce (NPPOGwP).

Jakie są założenia programu odkwaszania gleb w Polsce?

Program odkwaszania gleb w Polsce zakłada przede wszystkim:
  • powszechny dostęp do badań pH gleb,
  • zwiększenie wsparcia państwa w zakresie dofinansowania zakupu nawozów wapniowych,
  • odbiurokratyzowanie procedur związanych z ubieganiem się o uzyskanie dofinansowania zakupu przez rolników nawozów wapniowych,
  • promocję stosowania praktyk rolniczych sprzyjających odkwaszeniu gleb.
Zainteresowanie współpracą z Koalicją na rzecz Zdrowych Gleb, zainteresowany jest sekretarz stanu, Lech Kołakowski. Podkreślił on, że obecna intensywność tego procesu nie jest wystarczająca i że jest realna potrzeba zwiększenia wsparcia ze strony państwa, które to wsparcie pozwoli kontynuować te działania. Kolejne spotkanie Kolacji i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbędzie się w najbliższych tygodniach.

r e k l a m a

Zobacz także: Odkwaszanie gleb w Polsce. Czy rolnicy zaczną je częściej wapnować?


W ostatnich przedstawiciele Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb spotkali się z przedstawicielami Prezydenta RP, rządu oraz parlamentu, zaprezentowano wtedy stronie publicznej propozycje działań mających na celu odkwaszenie gleb. 11 lipca natomiast członkowie Koalicji wzięli udział w posiedzeniu rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Dyskusja odbyła się pod przewodnictwem Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Podczas debaty zgodzono się, że stan gleb w Polsce wymaga odkwaszenia i pilnych działań w tym zakresie, ponieważ jak podaje ekspertyza opracowana przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, ponad 60% polskich gruntów charakteryzuje się odczynem kwaśnym lub bardzo kwaśnym.

12 lipca miało miejsce kolejne spotkanie z posłami, którzy zapewniali o swoim wsparciu. Potwierdzono chęć dalszych rozmów w tym zakresie. Resort Rolnictwa i Rozwoju Wsi dostrzega potrzebę zwiększenia intensywności odkwaszania gleb w Polsce i zwiększenia wsparcia państwa dla tego procesu.

Jakie są następne kroki?

Zarówno przedstawiciele Koalicji i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi mają spotkać się w najbliższych tygodniach, aby omówić szczegóły programu odkwaszania gleb w Polsce.

Bernat Patrycja na podst. inf. pras. 
Fot: inf.pras. 
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Odkwaszanie gleb w Polsce. Czy rolnicy zaczną je częściej wapnować?

Gleba jest podstawowym narzędziem pracy w rolnictwie, dlatego tak ważne jest aby o nią odpowiednio dbać. Nie można oczekiwać dobrych wyników i rosnącej efektywności, jeżeli nie myślimy o uregulowaniu pH gleby. Do ministra rolnictwa, Roberta Telusa trafił dokument od Koalicji na Rzecz Zdrowych Gleb w Polsce,  zawierający Narodowy Program Powszechnego Odkwaszania Gleb w Polsce przygotowany przez Michała Rzytkiego i Marka Krysztoforskiego. Czy nowy program pozwoli na zwapnowanie ponad 8 mln hektarów w Polsce?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Rolnictwo węglowe. Agreena i Chemirol pomogą w uzyskaniu certyfikatu

W europejskim rolnictwie tematem, który aktualnie przechodzi dynamiczny rozwój, jest rolnictwo węglowe. Z jednej strony są to regeneracyjne metody uprawy, a z drugiej możliwość uzyskania dodatkowego źródła dochodu dla gospodarstwa w postaci certyfikatów węglowych.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)