Mątwik lubi samosiewy rzepaku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mątwik lubi samosiewy rzepaku

09.07.2019autor: Jacek Daleszyński

Rzepaki już są koszone, więc niedługo na polach zaczną pojawiać się samosiewy. Jeśli w płodozmianie występuje burak cukrowy, to warto je zniszczyć w odpowiednim momencie.

Samosiewy rzepaku mogą powodować namnażanie mątwika burakowego. Wszystko zależy od tego, jak długo pozostaną na polu. System korzeniowy tworzony przez rzepak latem produkuje dużo wydzielin. Stymulują one intensywne wykluwanie się larw mątwika z cyst, przy optymalnych temperaturach gleby powyżej 20°C. Pełny cykl rozwojowy mątwika na samosiewach rzepaku kończy się, gdy suma średnich temperatur gleby powyżej 8°C mierzona na głębokości 10 cm osiąga 465°C. Aby jednak nie dopuścić do tej sytuacji i przerwać cykl rozwojowy mątwika, samosiewy rzepaku należy zwalczać mechanicznie lub chemicznie, gdy suma temperatur gleby osiągnie 250°C. Postępując w ten sposób można zredukować populację mątwika o wskaźnik 0,7. Zaniechanie lub zbyt późne zwalczanie może spowodować podwojenie liczby mątwików.

Innym sposobem na redukcję populacji mątwika jest wysiew międzyplonów odmian odpornych, wykazujących właściwości mątwikobójcze, tj. niektórych odmian gorczycy białej lub rzodkwi oleistej. Jest to strategia walki na sezon letni.

Oprócz samosiewów rzepaku namnażaniu się mątwika burakowego sprzyjają także inne gatunki roślin (patrz tabela). Wśród nich poza burakiem są tradycyjne odmiany gorczycy czy rzodkwi wysiewane w międzyplonach.

Współczynnik namnażania mątwika


jd, fot. Daleszyński
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych mówi „NIE” cenie referencyjnej

Plantatorzy i przetwórcy rzepaku protestują przeciwko wprowadzeniu mechanizmu ceny referencyjnej. Ich zdaniem może to przyczynić się do zakłóceń na rynku zbóż i rzepaku, a  zyskają na tym firmy importujące surowce rolne, jak i gotowe produkty w postaci biokomponentów, które produkują na zagranicznych surowcach nie objętych takimi regulacjami.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapraszamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu – Sesja: Uprawa i technika II

Coraz trudniej jest gospodarować w rozchwianych warunkach pogodowych i rynkowych. Obecnie bardzo dużym wyzwaniem jest ochrona upraw w warunkach suszy i upałów. Jedną ze strategicznych potrzeb gleb jest natomiast wprowadzanie w coraz szerszym zakresie międzyplonów, które działają fitosanitarnie, strukturotwórczo i aktywują życie biologiczne. Na te zagadnienia odpowiemy podczas już VIII Forum Rolników i Agrobiznesu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)