Mamy tylko jedno rolnictwo i musimy o nie dbać. Rolniczy temat, odc. 39
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mamy tylko jedno rolnictwo i musimy o nie dbać. Rolniczy temat, odc. 39

19.03.2023autor: Bartłomiej Czekała Maryia Khamiuk

Zielony Ład co do zasady miał wprowadzić nowe regulacje w rolnictwie i przygotować je do nowych wyzwań. Tymczasem póki co wprowadza trochę chaosu - przynajmniej informacyjnego - jeżeli chodzi o terminologię stosowaną w obrębie rolnictwa: rolnictwo węglowe, rolnictwo regeneratywne, rolnictwo zrównoważone, rolnictwo zintegrowane – dużo pojęć, które rolnicy słyszą i w których trochę się gubią. I właśnie o tym, jak powinniśmy traktować rolnictwo, jeżeli chodzi o nowe wyzwania, będę rozmawiał z Adamem Bauczą z fundacji Terra Nostra. 

Bartłomiej Czekała: Sporo się u Państwa w Fundacji dzieje, i zaraz do tego przejdziemy, ale chciałbym zacząć od tego, co wspomniałem na początku tego programu. Ile tak naprawdę mamy tych rolnictw w Polsce? Mamy dużo pojęć. Mamy wiele rolnictw czy mamy jedno rolnictwo w Polsce?

Adam Baucza: Słyszymy coraz częściej o wielu właśnie pojęciach, jak Pan wspomniał wcześniej, o węglowym rolnictwie, zrównoważonym itd. Tak samo rolnicy do tego podchodzą, pytają nas: "Jakie jest dla mnie najlepsze to rolnictwo?". A tak naprawdę według mnie i moich kolegów rolnictwo jest jedno mające na celu wyprodukowanie jak największej ilości towaru, żeby nam zabezpieczyć żywność jak najlepszą jakościowo i przy jak najmniejszym negatywnym wpływie na środowisko, czyli tak, żeby nie szkodzić temu środowisku, zadbać o nie. To rolnictwo powinno być jedno, świadome. Po prostu świadome.

r e k l a m a

Bartłomiej Czekała: Wasze podejście do tego rolnictwa jest określane jako rolnictwo regeneratywne, które ma doprowadzić do pewnego stanu glebę. O co tu chodzi w tym pojęciu?

Adam Baucza: Chcemy poprawiać stan gleby, od tego musimy zacząć. Współpracujemy z gospodarstwami, z rolnikami - to jest podstawa. Pierwszy krok, który robimy, to odpowiednia analiza, a później interpretacja, żeby zacząć regulować, poprawiać, regenerować tę glebę, którą niestety przez ostatnie lata zaniedbaliśmy jako podstawowy warsztat. Ten warsztat w niektórych gospodarstwach jest w coraz gorszym stanie, więc my mamy pomóc tej glebie rolnictwem regeneracyjnym: odpowiednio zbilansować, przywrócić jej tę wartość, żyzność, żeby miała jak najlepsze warunki  i mogła nam dać jak najlepszy ijak najwyższy plon.

Rolnictwo regeneratywne to nie jest tylko odbudowanie i doprowadzenie gleby do takiego pierwotnego stanu, ale dodanie czegoś więcej. Tak jak z roku na rok chcemy, żeby było lepiej, żeby gleba lepiej funkcjonowała. Wiadomo, że są pewne granice tego wszystkiego, ale staramy się w każdym roku, żeby poprawiać parametry gleby, a dzięki temu uzyskiwać lepsze i wyższe plony, oszczędzać na produkcji. Tym samym mniej zużywać nawozów, mniej środków ochrony roślin, mniej szkodzić klimatowi też i mniej szkodzić tej glebie.

Bartłomiej Czekała: Czy zatem da się to zrobić, jak to zrobić i ile czasu to może zająć?

Adam Baucza: Oczywiście, że się da. Wszystko zależy od tego, jak już gospodarstwo funkcjonuje. Rolnictwo regeneracyjne czy regeneratywne to nie jest tylko i wyłącznie jakaś jedna określona praktyka na zasadzie, że wprowadzę coś, zmienię jakąś jedną czynność w gospodarstwie i już będzie lepiej. Nie. To jest takie szerokie holistyczne podejście i to jest wiele praktyk. Jest wiele składowych tego, żeby funkcjonować w taki właśnie sposób w gospodarstwie, w sposób regeneratywny.

Pierwsze efekty możemy zobaczyć już po roku, niekiedy nawet szybciej. Czasem, żeby zobaczyć korzyści w glebie – uregulowanie struktury, doprowadzenie do odpowiedniego bilansu wapnia do magnezu np. w kompleksie sorpcyjnym – nawet krócej. Ale tak, żeby zobaczyć taką pełną, jakby to nazwać, konwersję, to, żeby funkcjonować w sposób regeneratywny – to 2-3 lata, niekiedy nawet dłużej. Czasami to jest przemodelowanie płodozmianu, wprowadzenie innych roślin w płodozmianie, bo niektóre płodozmiany są tak ubogie, że mają tylko 2 czy 3 gatunki roślin .

Dlatego tutaj ten czas naprawdę nie ma jakiegoś schematu i nie ma gwarancji, że za 1-2 lata już będziesz funkcjonował w sposób regeneratywny. Tylko to wszystko zależy indywidualnie od tego, jak gospodarstwo funkcjonuje, na jakich glebach pracujemy, jaki jest stan tych gleb, jaki jest poziom węgla organicznego w tej glebie. Wszystko jest wiele składowych na to, żeby stać się rolnikiem regeneratywnym, a dążymy do tego, żeby to było jak najszybciej, żeby te efekty rolnik zobaczył już jak najszybciej.

Obejrzyj całą rozmowę!

Link do zapisu na Forum Rolnictwa Regeneratywnego Bioreaction.

Link do 

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Jak wiele można wyczytać z próbek glebowych, zaoszczędzić na nawozach i zwiększyć plony? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Wielu rolników od dawna pobiera i bada próbki glebowe ze swoich pól. Ale niestety wielu także tego nie robi. Dlaczego? Czasem tłumaczą to brakiem czasu, czasem nie widzą takiej konieczności, bo plony są zadawalające, a kodeks dobrych praktyk rolniczych jest zachowywany. Ale to nie tylko oto chodzi, czy się próbki glebowe bada czy też nie. Tu idzie o coś więcej.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jak funkcjonuje życie biologiczne w glebie? Ruszył projekt Glebo_gadki

Co tak naprawdę znajduje się w glebie? Pionierzy rolnictwa regeneratywnego już wiele lat temu zakopywali w glebie bawełniane ubrania aby poznać życie biologiczne gleby. Projekt Glebo_gadki prowadzony przez Fundację Terra Nostra ma odświeżyć to zagadnienie i poprzez to doświadczenie przybliżyć rolników do czerwcowego kongresu rolnictwa regeneratywnego "Bio_Reaction".

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Normy GAEC w dopłatach bezpośrednich za 2023 rok. Rolniczy temat, odc. 37

Już 15 marca startuje nowy nabór wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2023 rok. W tym roku nowe zasady, stawki, program i aplikacja do składania wniosków. O wybranych aspektach tych zagadnień, a konkretnie - o normach dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska, czyli GAEC  - rozmawiam w kolejnym odcinku programu "Rolniczy temat" z Grzegorzem Ignaczewskim, ekspertem ds. polityki rolnej i funduszy unijnych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)