Komisja Europejska przedłuży pozwolenie glifosatu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Komisja Europejska przedłuży pozwolenie glifosatu?

11.10.2022autor: dr Maria Walerowska

Komisja UE proponuje przedłużenie o rok dopuszczenia glifosatu. Organy przeprowadzające testy potrzebują więcej czasu na ponowną ocenę herbicydu.

Komisja Europejska chce przedłużyć wygasające 15 grudnia 2022 r. zezwolenie na stosowanie glifosatu dokładnie o rok. Państwa członkowskie będą musiały podjąć decyzję w sprawie wniosku w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) najdalej w przyszłym tygodniu. Przedstawiony ostatnio projekt opiera się na aktualnych kryteriach dopuszczenia do obrotu. Komisja chce dać organom przeprowadzającym testy wystarczająco dużo czasu na ponowną ocenę.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) już w maju tego roku zapowiedziały, że będą w stanie przedstawić ostateczną opinię państwom członkowskim i Komisji UE dopiero w lipcu 2023 r. Pierwotnie prezentacja wyników ponownej oceny miała nastąpić najpóźniej jesienią tego roku. Termin ten nie mógł zostać dotrzymany ze względu na obszerne informacje zwrotne w procesie oceny, stwierdziły wówczas EFSA i ECHA.

Generalnie, obserwatorzy w Brukseli nie spodziewają się odrzucenia projektu brukselskich władz w sprawie przedłużenia o rok dopuszczenia do stosowania glifosatu.

Ostatnie głosowanie KE w sprawie dopuszczenia do stosowania glifosatu miało miejsce w 2017 r. Wówczas substancja ta uzyskała przedłużenie dopuszczenia do stosowania o 5 lat. Za ponownym dopuszczeniem glifosatu do obrotu opowiedziało się 17 innych państw UE, w tym Hiszpania, Polska, Holandia, Dania, Niemcy i Rumunia. Dziewięć krajów głosowało przeciw, w tym Francja, Włochy i Austria. Portugalia była jedynym krajem UE, który wstrzymał się od głosu.

Źródło: AgraEurope

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Komisja Europejska zezwoliła na stosowanie glifosatu przez kolejny rok

2 grudnia Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie przedłużające zatwierdzenie substancji czynnej glifosat o rok do dnia 15 grudnia 2023 r. Ocena naukowa skutków stosowania jeszcze potrwa.  

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jak Komisja Europejska chce pokonać kryzys na rynku nawozów? W Brukseli padły deklaracje

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Komisji Europejskiej ministrowie rolnictwa krajów UE wysłuchali stanowiska Komisji Europejskiej w sprawie sytuacji na rynku nawozów i działań, jakie KE ma zamiar podjąć w tym zakresie. Przedstawił je Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. Polskę reprezentował Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)