GIORiN przypomina: Desykacja gryki i prosa jest nielegalna
r e k l a m a
Partnerzy portalu

GIORiN przypomina: Desykacja gryki i prosa jest nielegalna

17.08.2022autor: wk

Aktualnie nie ma zarejestrowanych środków ochrony roślin do desykacji upraw gryki i prosa - przypomina Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Oznacza to, że takie zabiegi na tych roślinach są nielegalne. 

PIORIN przypomina także, że przy bezpiecznym stosowaniu desykantów, w innych uprawach, w celu wysuszenia roślin przed ich zbiorem, obowiązują takie same zasady jak przy użyciu środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania lub ograniczania występowania agrofagów.

Obowiązki rolnika

W komunikacie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa czytamy, że bezpieczne stosowanie chemicznej ochrony roślin powiązane jest z przestrzeganiem przez profesjonalnego użytkownika środków ochrony roślin warunków czyli.:

  • stosowanie zasad integrowanej ochrony roślin;
  • stosowanie tylko zarejestrowanych środków ochrony roślin;
  • dokonywanie zakupów środków ochrony roślin wyłącznie od zarejestrowanych sprzedawców;
  • aplikacja środków ochrony roślin zgodnie z zapisami etykiety;
  • przestrzeganie warunków prawidłowego stosowania środków ochrony roślin;
  • posiadanie aktualnego szkolenia;
  • posiadanie sprawnego techniczne oraz skalibrowanego sprzętu do stosowania środków ochrony roślin;
  • dokumentowanie wykonanych zabiegów środkami ochrony roślin.


Szczegółowe informacje dotyczące bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin dostępne są na stronie Inspekcji. 

r e k l a m a

Na co trzeba zwrócić uwagę?

W przypadku środków ochrony roślin stosowanych do desykacji należy zwrócić szczególną uwagę na zapisy etykiet dotyczące:

  • możliwości ich zastosowania w danej uprawie (np. nie ma aktualnie zarejestrowanych środków ochrony roślin do desykacji upraw gryki i prosa);
  • minimalnego okresu, w którym środek ochrony roślin może być użyty przed zbiorem uprawy.

Stosowanie preparatów niezgodnie z zaleceniami oraz nieprzestrzeganie minimalnych okresów pomiędzy użyciem środka ochrony roślin może powodować:

  • przekroczenia najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości i/lub;
  • występowanie pozostałości niedopuszczonych środków ochrony roślin w zebranych płodach rolnych.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w ramach kontroli stosowania środków ochrony roślin sprawdza obecność pozostałości zastosowanych środków ochrony roślin.

Kontrole i sankcje karne!

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa sprawuje m.in. nadzór nad prawidłowym stosowaniem środków ochrony roślin prowadząc kontrole w miejscach, gdzie są lub mogą być stosowane środki ochrony roślin. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w tym zakresie na osoby kontrolowane nakładane są kary grzywny oraz kary administracyjne wynikające z ustawy o środkach ochrony roślin.

Raporty NGO’s

W 2019 r. Fundacji Konsumentów i Programu FoodRentgen zbadały dostępne w sklepach kaszy gryczane. Z opublikowanego potem raportu „Prześwietlamy: kasze gryczane” wynikało, że w kilku produktach znanych marek, dostępnych w dużych sieciach handlowych w całej Polsce, stwierdzono obecność glifosatu, który mógł tam się znaleźć w efekcie desykacji gryki.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin zakwestionowało wtedy metodologie tego badania oraz uznało, że jego główny akcent położony został na wywołanie strachu wśród konsumentów.

 wk
Fot. Walerowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Rynek zbóż: po podwyżkach w skupach trochę się ruszyło

Dzięki akcji powstrzymywania sprzedaży, w ostatnich tygodniach pomimo niezłych zbiorów ceny wzrosły. W efekcie czego w skupach, które ceny podniosły zaczęła się uruchamiać podaż. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapraszamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu – Sesja: Uprawa i technika II

Coraz trudniej jest gospodarować w rozchwianych warunkach pogodowych i rynkowych. Obecnie bardzo dużym wyzwaniem jest ochrona upraw w warunkach suszy i upałów. Jedną ze strategicznych potrzeb gleb jest natomiast wprowadzanie w coraz szerszym zakresie międzyplonów, które działają fitosanitarnie, strukturotwórczo i aktywują życie biologiczne. Na te zagadnienia odpowiemy podczas już VIII Forum Rolników i Agrobiznesu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)