Czas na zmianę przepisów! Przeglądy techniczne będą przeprowadzane w gospodarstwach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czas na zmianę przepisów! Przeglądy techniczne będą przeprowadzane w gospodarstwach?

10.09.2022autor: Karol Pomeranek

Z prośbą o podjęcie inicjatywy i zmianę przepisów w sprawie wykonywania badań technicznych ciągników rolniczych i ich przyczep w infrastrukturze innej niż wyłącznie wy okręgowych stacjach kontroli pojazdów, do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka zwrócił się zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Ciągniki nie muszą spowalniać ruchu na drogach

W piśmie adresowanym do szefa resortu rolnictwa czytamy, iż rolnicy są zmuszeni do przeprowadzania kontroli w okręgowych stacjach kontroli pojazdów, które często położone są w dużych odległościach od miejsca zamieszkania. 

– Takie przepisy mogą przyczynić się do tego, że przy konieczności przeprowadzania badań technicznych ciągników rolniczych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, zostanie niejednokrotnie spowolniony ruch drogowy – argumentuje Ryszard Borys, prezes DIR.

UE pozwala nam na zmianę przepisów dot. kontroli stanu technicznego

Jak zaznacza, w chwili obecnej jesteśmy jednym z najbardziej restrykcyjnych państw w całej Europie pod względem przepisów dotyczących kontroli stanu technicznego pojazdów.

– Wytyczne Unii Europejskiej regulują wyłącznie minimalny zakres kontroli technicznej pojazdów obowiązkowy dla wszystkich krajów członkowskich. Tutaj dopuszcza się pewne odstępstwa w krajach członkowskich polegające na możliwości określenia warunków i zakresu badań
r e k l a m a

Przeglądy techniczne mogą odbywać się w gospodarstwie

Członkowie Dolnośląskiej Izby Rolniczej wnoszą – wzorem krajów zachodnich – o możliwość wykonywania przeglądów technicznych na miejscu w gospodarstwie rolnym, z wykorzystaniem na przykład mobilnych stacji kontroli pojazdów, które pozwalają na miejscu ocenić pracę hamulców, układu kierowniczego, zawieszenia czy „uciążliwości” pojazdu, czy też w odpowiednio wyposażonych i mających odpowiednie uprawnienia warsztatach serwisowych.

– W związku z powyższym Dolnośląska Izba Rolnicza wnosi o podjęcie wszelkich niezbędnych działań, które ułatwią rolnikom dostęp do badań technicznych, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – czytamy.

źródło: Dolnośląska Izba Rolnicza
fot. Pixabay
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ciężkie czasy dla kierowców. Badania techniczne po nowemu i na bank droższe OC

Nowe przepisy sprawiające, że obowiązkowe badania techniczne będą bardziej szczegółowe weszły w życie 1 listopada. Podobnie jak te związane z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego, które zdaniem Polskiej Izby Ubezpieczeń spowodują znaczący wzrost cen polis OC.

czytaj więcej
Aktualności

Od dziś podwójne mandaty za wykroczenia drogowe!

Publikujemy nowe stawki mandatów obowiązujące od września 2022 za przekroczenie prędkości i inne wykroczenia dla kierujących łamiących przepisy po raz pierwszy oraz tzw. „recydywistów”, które weszły w życie 17 września. Również rolnicy za kółkiem muszą się mieć na baczności.

czytaj więcej
Aktualności

Mandat za jazdę kombajnem z zestawem żniwnym - KRIR apeluje do Policjantów

Samorząd rolniczy próbował namówić policję, aby ta odstąpiła od karania mandatami rolników za poruszanie się po drogach kombajnami z zespołem żniwnym. Niestety policja twierdzi, że nie może przymykać oczu na przestępstwa i namawia samorząd do edukowania rolników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)