Agritechnica 2019: Nowe maszyny z Unii w Hanowerze
Bizon 16 - jednoosiowa przyczepa technologiczna, a także Fenix GS – siewnik do trawy to najważniejsze z nowości krajowego producenta w trakcie zakończonych przed tygodniem targów Agritechnica w Hanowerze.
Nowa przyczepa przeładowcza Bizon 16 to odpowiedź na potrzeby średnich i większych gospodarstw, gdzie transport ziarna z kombajnu do przyczep znajdujących się na uwrociach pola może przyspieszyć żniwa nawet o 30% – podkreśla producent. Wszystko to dzięki lepszemu wykorzystaniu kombajnów zbożowych, które nie muszą zatrzymywać się na czas opróżniania zbiornika. Przyczepa może być stosowana do transportu ładunków takich jak: zboża, kukurydza, rzepak, ziarna słonecznika czy nawozy granulowane. Skrzynia ładunkowa w nowym wozie przeładowczym Bizon 16 ma pojemność 16 m3 i osadzona jest na ramie dolnej, gdzie zastosowano układ ważenia towaru. Bazuje on na czterech czujnikach i umożliwia ewidencję przeładowywanego ziarna z dokładnością do 20 kg oraz wydruk wyników.
W dnie skrzyni umieszczono dwa podajniki ślimakowe transportujące ziarno.
Ślimaki mają zmienny skok, co zapobiega zapychaniu się materiału w czasie wyładunku i umożliwia równomierny transport zbieranego ziarna z tylnej części do rury wyładowczej. Zastosowany tu pionowy podajnik ślimakowym napędzany jest bezpośrednio z WOM ciągnika poprzez przekładnię kątową. Napęd ślimaków poziomych może zostać rozłączony za pomocą sprzęgła uruchamianego hydraulicznie. Dzięki temu możliwe jest opróżnianie przenośnika wyładowczego nawet wtedy, gdy skrzynia ładunkowa nie jest jeszcze pusta.
W czasie targów Unia zaprezentowała również nowy siewnik Fenix Grass 1000/3 przeznaczony do wysiewu i podsiewu trawy. Maszyna o szerokości roboczej 3 m ma pneumatyczny system dozowania nasion, w którym za napęd wentylatora odpowiada silnik hydrauliczny zasilany z hydrauliki ciągnika. Zapotrzebowanie na olej hydromotoru to 24 l/min. Siewnik wyposażony jest w uniwersalny aparat wysiewający z rozdzielaczem nasion, umieszczonym wewnątrz zbiornika o pojemności 1000 litrów. Pod zbiornikiem nasion znajdują się dwa rzędy redlic jednotalerzowych o średnicy 405 mm.
Jan Beba
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>
Najważniejsze tematy