r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>UOKIK nie może nic zrobić, a branży mięsnej grozi bankructwo
UOKIK nie może nic zrobić, a branży mięsnej grozi bankructwo
17.03.2023autor: wk
Zaniżanie cen mięsa w sklepach jest znane Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale nie może nic z tym zrobić, ponieważ takie „promocje” są legalne. Branża mięsna apeluje do rządu o pomoc. Inaczej grozi nam fala bankructw.
We wtorek w ministerstwie rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy z Wicepremierem i ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem oraz Tomaszem Chróstnym prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tematem rozmowy były wyzwania, które stoją przed branżą mięsną, przedstawione w apelu przesłanym przez SRW RP oraz organizacje rolnicze do Premiera Mateusza Morawieckiego z dramatycznym apelem o wsparcie sektora mięsa wieprzowego.
Dumping niszczy sektor mięsa
W apelu podano przykład jednego ze sklepów wielkopowierzchniowych, w którym oferowany był schab w cenie 11,86, podczas gdy zakłady mięsne w hurcie mogły zakupić ten sam element za 19 złotych.
Zobacz również: WYWIAD z rolniczką, producentką świń: Rządzący nie słuchają rolników!
Zobacz również: WYWIAD z rolniczką, producentką świń: Rządzący nie słuchają rolników!
r e k l a m a
UOKiK: to nie dumping to promocja
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny podczas spotkania zaznaczył, że zna przedstawiany przez SRW RP problem i przyjrzy mu się. Zaznaczył jednak, że obecne przepisy pozwalają na stosowanie tego typu „promocji".
Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę, że ceny oferowane przez sklepy wielkopowierzchniowe wyraźnie odbiegają od realiów. Dodał również, że popiera tworzenie regionalnych półek sklepowych w supermarketach i jest otwarty na inicjatywę naszej organizacji.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy poruszyli także temat wysokich cen gazu oraz Funduszu Ochrony Rolnictwa. Wicepremier H. Kowalczyk zaznaczył, że wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie cena gazu wróci do akceptowalnych przez wszystkich norm i nie trzeba będzie tworzyć tzw. tarczy. Uczestnicy wstępnie umówili się na kolejne spotkanie po wpłynięciu do resortu propozycji zmian, o których dyskutowano.
Zobacz także: Jakie dofinansowania do świń? Wsparcie dla producentów trzody chlewnej w KPSwk
fot. envato.elements
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a