UE: w pierwszej połowie roku wyeksportowano prawie 3 mln t wieprzowiny do krajów trzecich
r e k l a m a
Partnerzy portalu

UE: w pierwszej połowie roku wyeksportowano prawie 3 mln t wieprzowiny do krajów trzecich

01.09.2021autor: Dominika Mulak

W pierwszej połowie 2021 roku unijni eksporterzy wieprzowiny sprzedali do krajów trzecich prawie 3 mln t mięsa, ustanawiając nowy rekord. 

Eksporterzy wieprzowiny z Unii Europejskiej sprzedali więcej mięsa do krajów trzecich w pierwszej połowie 2021 roku niż w tym samym okresie ubiegłego roku, ustanawiając w ten sposób nowy rekord ilościowy. Według wstępnych danych Komisji Europejskiej, w pierwszych sześciu miesiącach br. wyeksportowano 2,96 mln ton wieprzowiny, w tym produktów ubocznych o łącznej wadze 423 tys. ton (16,7% więcej niż w pierwszej połowie 2020 roku). 

Jednak w ostatnim czasie pojawiły się wyraźne oznaki spowolnienia eksportu z UE. Jeszcze w pierwszym kwartale 2021 roku eksport wzrósł o dobre 30%. Obecnie to tempo jest znacznie niższe, a podyktowane jest to malejącymi dostawami wieprzowiny do Chin. Od początku lipca ograniczone dostawy do Chin doprowadziły do zauważalnego spadku cen świń i wieprzowiny w UE. W związku z rosnącą populacją trzody chlewnej w Państwie Środka, w najbliższej przyszłości analitycy nie spodziewają się większych wolumenów eksportu do tego kraju.

Sprzedaż do innych krajów azjatyckich na plus


Z drugiej strony, sprzedaż wieprzowiny z UE do innych krajów azjatyckich nigdy nie była lepsza. Filipiny mają wysokie zapotrzebowanie na import po stratach w pogłowiu trzody spowodowanych afrykańskim pomorem świń. W pierwszej połowie 2021 roku eksport z UE wzrósł do tego kraju ponad trzykrotnie do 185 200 ton w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, co uczyniło Filipiny drugim co do wielkości odbiorcą unijnej wieprzowiny. 

Podobnie sytuacja wygląda w Wietnamie, gdzie wielkość dostaw podwoiła się do 89,2 tys. ton. Korea Południowa i Hongkong również kupiły nieco więcej wieprzowiny ze Wspólnoty, podczas gdy Japonia, ważny odbiorca, zakupił blisko 170 000 ton, czyli prawie 13% mniej rok do roku. 

Wzrost eksportu wieprzowiny z UE w porównaniu z pierwszą połową 2020 roku był również widoczny wśród wielu małych i średnich odbiorców. Na przykład eksport do USA wzrósł o jedną trzecią do 63 800 ton, a do Australii o 44% do 52 100 ton. Sprzedaż na Wybrzeże Kości Słoniowej wzrosła nawet o 82% do 44 850 ton, a do Nowej Zelandii o 71% do 24 300 ton.

Źródło: www.topagrar.com
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ida niszczy największy port zbożowy w USA u progu żniw!

Huragan Ida nie tylko wyrządził ogromne straty w uprawach i gospodarstwach Luizjany, ale uszkodził największy port zbożowy USA. Co z amerykańskim eksportem? 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ponad 428,4 mln zł wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej trafiło do hodowców

Od początku października trwa wypłata wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej z ARiMR. Na kontach 27,1 tys. hodowców do tej pory pojawiło się ponad 428,4 tysięcy złotych. Ilu rolników jeszcze czeka na pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)