Trudna sytuacja producentów trzody chlewnej. Ceny tuczników w skupach spadają
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Trudna sytuacja producentów trzody chlewnej. Ceny tuczników w skupach spadają

06.10.2022autor: Dominika Mulak

Pomimo mniejszej podaży i rosnących kosztów produkcji, ceny skupu trzody chlewnej nie podążają za tymi trendami. Aktualnie średnia cena skupu tucznika wynosi ok. 7,2 zł/kg żywca. 

Aktualnie ceny tuczników w skupach wahają się między 6,90 a 7,50 za kilogram żywca. Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR) są trzy powody, dla których ceny tuczników w skupach zamiast rosnąć spadają.

– Po pierwsze silna presja cenowa ze strony sieci detalicznych, które używają wieprzowiny w niskich cenach jako produktu mającego przyciągnąć konsumentów do danej sieci. Po drugie, duża i rosnąca skala tuczu nakładczego, w ramach którego obowiązują inne zasady kosztowe i marżowe – napisał WIR w swojej comiesięcznej analizie rynku rolnego. Jak podaje Izba, w Wielkopolsce, według różnych szacunków w ramach tuczu nakładczego znajduje się już 50% gospodarstw rolnych. Dodatkowo są to gospodarstwa większe, o skali produkcji powyżej 500 sztuk tuczników rocznie, czyli wyprodukowane w tym systemie mięso może stanowić nawet 70% podaży.

Jako trzeci czynnik, który sprzyja niskim cenom świń, Wielkopolska Izba Rolnicza wskazuje ujemny bilans handlowy. Polska importuje bowiem więcej wieprzowiny aniżeli jej eksportuje.

– Na nasz rynek trafiają nadwyżki z rynku europejskiego, które nie wyjechały w eksporcie do Chin. Mniejsze zakłady przetwórcze i masarnie, w ten sposób zaopatrują się w elementy wieprzowe do dalszego przetwórstwa. W najgorszej sytuacji są rolnicy produkujący trzodę w cyklu otwartym, którzy dodatkowo ponoszą wysokie ceny zakupu warchlaków z Dani – podaje WIR i jak wskazuje, nieco lepiej wygląda sytuacja rolników produkujących świnie w cyklu zamkniętym, ponieważ otrzymują dopłatę do prosięcia w wysokości 80 złotych za sztukę.

Oprac. na podstawie www.wir.org.pl
Fot. Sierszeńska
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

SGH: Pogarsza się zła sytuacja w polskim rolnictwie

Wartość wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR) w czwartym kwartale 2022 r. obniżyła się – w porównaniu z III kwartałem – o 3,9 pkt, do wysokości -20,8 pkt. – podają analitycy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ile kosztują wyroby i mięso bezpośrednio od rolników?

Inflacja dotyka każdy dział gospodarki w kraju. Koszty produkcji także rosną. Czy w gospodarstwach, gdzie sprzedawane i wytwarzane są wędliny i mięso obserwujemy wzrost kosztów produkcji i cen? Zapytaliśmy rolników, jak wygląda sytuacja. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)